Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/92/P/7/2006
z 6 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/92/P/7/2006
Data
2006.01.06



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych


Słowa kluczowe
dowód zakupu
rolnik ryczałtowy
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym konieczności złożenia przez rolnika ryczałtowego oświadczenia o którym mowa w art. 116 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), w przypadku gdy rolnik rezygnuje ze zryczałtowanego zwrotu podatku.


Podatnik pismem z dnia 25.10.2005 (data wpływu do US – 26.10.2005 r.), uzupełnionym w dniu 08.11.2005 r. oraz w dniu 03.12.2005 r. (data wpływu do US – 13.12.2005 r.) zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego dokumentowania zakupu produktów rolnych od rolnika ryczałtowego. Strona w w/w piśmie zwróciła się z zapytaniem dotyczącym konieczności złożenia przez rolnika ryczałtowego oświadczenia, o którym mowa w art. 116 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) - w przypadku gdy rolnik rezygnuje ze zryczałtowanego zwrotu podatku.

Z informacji zawartych w pismach Strony wynika, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej żywych zwierząt. Zakupu towaru handlowego dokonuje od rolników ryczałtowych. Strona jest podatnikiem podatku od towarów i usług, rozlicza podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Definicję rolnika ryczałtowego zawiera przepis art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Natomiast art. 2 pkt 20 w/w ustawy definiuje pojęcie produktów rolnych, przez które rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy – w wykazie towarów i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług.

Zgodnie z brzmieniem art. 116 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Przepis ust. 3 stanowi natomiast, iż faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług".

W kwestii dokumentowania transakcji pomiędzy podatnikiem podatku VAT a rolnikiem ryczałtowym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie udzielił Stronie pisemnej informacji wydając postanowienie z dnia 09.12.2005 r. Nr PP-443/91/319/05. Zgodnie ze stanowiskiem zawartym we wskazanym postanowieniu "dowody wewnętrzne mogą być wystawiane w sytuacji, gdy z obowiązujących przepisów prawa nie wynika obowiązek wystawiania faktur VAT RR", zaś "w przypadku, gdy Strona dokonuje zakupu zwierząt żywych od rolników ryczałtowych, ma obowiązek wystawić fakturę VAT RR, w przewidziany przepisami sposób".

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż Strona może dokumentować zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego jedynie za pomocą faktury VAT RR, której niezbędnym elementem jest oświadczenie o posiadaniu statusu rolnika ryczałtowego, w brzmieniu określonym w ust. 3 art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Stronę w piśmie z dnia 25.10.2005 (data wpływu do US – 26.10.2005 r.) uzupełnionym w dniu 08.11.2005 r. oraz w dniu 03.12.2005 r. (data wpływu do US – 13.12.2005 r.) i stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania. Zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji. Interpretacja przepisów prawa podatkowego nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj