Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/59a/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/59a/05
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
centralny organ administracji rządowej
decyzja administracyjna
organ władzy publicznej
podatnik
specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ)
zamówienie publiczne


Pytanie podatnika
Czy, w zakresie wydawanych przez Zarząd Dróg (...) decyzji administracyjnych i wydawanych specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego - Zarząd Dróg jest podatnikiem podatku od towarów i usług, czy też zastosowanie w tym przypadku będzie miała regulacja art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.05.2005 r. (data wpływu: 8.06.2005 r.) w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza
że stanowisko Wnioskodawcy w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazywanych specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego oraz wydawanych decyzji administracyjnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło pismo znak: (...) z dnia 30.05.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie opodatkowania:
- dostawy specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego związanych z zadaniami inwestycyjnymi podejmowanymi w trybie przepisów o zamówieniach publicznych,
- wydawanych decyzji administracyjnych (zajęcie pasa drogowego).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Pytanie dotyczy następującego stanu faktycznego:

Zarząd Dróg (...) jest jednostką organizacyjną, która została powołana uchwałą Zarządu Powiatu celem wykonywania obowiązków należących do zarządcy drogi w zakresie, w jakim dopuszczają przepisy ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086), w tym:
- wydawanie - w formie decyzji administracyjnych - zezwoleń na zajęcie pasa drogowego i zjazdy z dróg oraz pobieranie opłat i kar pieniężnych (art. 20 ust. 8),
- opracowywanie planów finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz pełnienie funkcji inwestora (art. 20 ust. 2 i 3).

Zarząd Dróg (...) w ramach realizacji procedury przetargowej dokonuje odpłatnej dostawy dokumentacji przetargowej w postaci specyfikacji istotnych warunków zamówienia, działając na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19,poz. 177 ze zm.).

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, Zarząd Dróg (...) stwierdza, że na mocy postanowień art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług czynności polegające na wydawaniu decyzji administracyjnych i sprzedaży materiałów przetargowych pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bowiem wykonywane są przez Zarząd Dróg (...) jako jednostkę organizacyjną organu samorządowego w ramach czynności administrowania drogami powiatowymi.

Dokonując oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikiem tego podatku nie są organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.
Z powyższej definicji wynika, że organa oraz urzędy administracji publicznej działają w charakterze podatników tylko wówczas, gdy:
- wykonują czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach ich zadań,
- wykonują czynności mieszczące się w ramach ich zadań, ale czynią to na podstawie umów cywilnoprawnych.

W świetle opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych czynności wykonywane zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, polegające m.in. na sprzedaży istotnych warunków zamówienia, mieszczą się w ramach działalności podstawowej danej jednostki budżetowej i należy je klasyfikować w grupowaniu PKWiU 75.11.11-00.20 jako "usługi ustawodawcze i wykonawcze terenowych organów administracji publicznej".

Mając na uwadze powyższe, należy zatem stwierdzić, że Zarząd Dróg (...) jako jednostka budżetowa samorządu terytorialnego nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w przypadku:
- gdy wydaje decyzje administracyjne zezwalające na zajęcie pasa drogowego, skoro jest to czynność wymieniona w przepisach ustrojowych powołujących zarząd i określających zakres jego działania,
- przekazania dokumentacji przetargowej w postaci istotnych warunków zamówienia oferentom, jeżeli przekazanie to nie następuje w wykonaniu zawartych umów cywilnoprawnych, lecz w ramach realizowanych zadań, które zostały na Zarząd Dróg (...) nałożone odrębnymi przepisami,bowiem na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług czynności te znajdują się poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego - uznaje, iż stanowisko podatnika w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wydawania decyzji administracyjnych i sprzedaży materiałów przetargowych jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Wnosząc zażalenie podatnik zobowiązany jest uiścić opłatę skarbową w znakach opłaty skarbowej o wartości 5 zł na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) - część I pkt 1 tabeli stanowiącej załącznik do ww. ustawy, określającej szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj