Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-399/06
z 10 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-399/06
Data
2006.01.10



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
agent
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca
umowa agencyjna


Pytanie podatnika
Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w obecnym stanie prawnym, jest Ona zobowiązana do ewidencjonowania sprzedaży dokonywanej przez swoich agentów za pomocą kasy fiskalnej ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zawarła umowy agencyjne, na podstawie których, agenci sprzedają w Jej imieniu i na Jej rzecz towar, który należy do Spółki. Podatnik nie ewidencjonuje sprzedaży za pomocą kas fiskalnych w sklepach agentów, którzy sprzedają towar w imieniu i na rzecz Spółki. Agent ewidencjonuje sprzedaż dokonaną na rzecz osoby fizycznej za pomocą swojej kasy fiskalnej, która jest zaewidencjonowana na jego firmę. Agent nie wykazuje sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy fiskalnej w swoich dokumentach i deklaracji VAT-7. Za wykonane usługi na rzecz Wnioskującej, agent wystawia fakturę VAT na prowizję i ewidencjonuje to w swoich dokumentach. Spółka wykazuje w deklaracji VAT- 7 całą sprzedaż, którą dokonali agenci w Jej imieniu i na Jej rzecz. Dane o sprzedaży są ewidencjonowane w systemie CDN Optima, w który wyposażony jest każdy sklep. Agent sprzedając towar Spółki, ewidencjonuje tą sprzedaż w CDN Optima i na kasie fiskalnej. Dane z systemu CDN Optima są codziennie wczytywane do centrali, czyli do siedziby Spółki. Na podstawie danych zaimportowanych ze sklepów i porównaniu ich z miesięcznymi raportami z kas fiskalnych, protokołami korekt oraz wystawionymi fakturami, Wnioskująca tworzy rejestry VAT i na ich podstawie wykazuje sprzedaż ze sklepów w deklaracji VAT-7. Na dokumentację Wnioskującej składają się następujące dane:

- miesięczne raporty z kas fiskalnych agentów,

- protokoły korekt z oryginalnymi paragonami z kas fiskalnych agentów,

- faktury VAT wystawione przez firmę z paragonem oryginalnym, wystawionym przez agenta,

- rejestry VAT,

- dane o sprzedaży zaksięgowane na kontach księgowych.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w obecnym stanie prawnym, jest Ona zobowiązana do ewidencjonowania sprzedaży dokonywanej przez swoich agentów za pomocą kasy fiskalnej ?

Zdaniem Wnioskującej, zgodnie z przepisami § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.), nie jest Ona zobowiązana do ewidencjonowania sprzedaży dokonywanej przez swoich agentów, za pomocą kasy fiskalnej

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie zaś z regulacją § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.), podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że towar należący do Spółki, sprzedają w Jej imieniu i na Jej rzecz agenci. W świetle przepisów art. 15 ust. 1 przywoływanej ustawy podatkowej, podatnikiem jest Wnioskująca, która stosownie do art. 99 ust. 1 ww. ustawy, obowiązana jest składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe. W myśl regulacji art. 29 ust. 1 wskazywanej ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy.

W świetle przywoływanych przepisów stwierdzić należy, iż Wnioskująca zobowiązana jest do wykazania podatku należnego od sprzedaży własnej i prowadzonej na Jej rzecz przez agentów. Agenci natomiast, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji, na podstawie zawartej umowy sprzedają towar będący nadal własnością Spółki, który stosownie do przywoływanej regulacji § 5 ust. 5 rozporządzenia, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego, wraz z całą wartością sprzedaży własnej.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego, Wnioskująca nie jest zobowiązana do ewidencjonowania sprzedaży dokonywanej przez swoich agentów za pomocą kasy fiskalnej. Wartość towarów sprzedanych przez agenta w imieniu i na rzecz Wnioskującej, wraz z należnym podatkiem VAT, podlega zaewidencjonowaniu w rejestrze sprzedaży i wykazaniu w deklaracji VAT-7 Spółki.

W związku z powyższym, stanowisko wyrażone przez Podatnika należało uznać za prawidłowe, wobec czego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj