Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPDG2/415/428/77/67/2005
z 15 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPDG2/415/428/77/67/2005
Data
2005.12.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek naliczony
rata leasingowa


Pytanie podatnika
Czy zachodzi konieczność korekty kosztów w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu?


P O S T A N O W I E N I E

Stosując przepisy art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U, z 2005 r., Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z wnioskiem Strony z dnia 27.09.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie stwierdzenia, czy konieczna jest korekta kosztów uzyskania przychodów w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany potwierdza stanowisko Strony.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27 września 2005r. wpłynął do tutejszego Urzędu wniosek Strony o dokonanie pisemnej interpretacji dotyczącej zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne jak też przed sądem administracyjnym.

Podanie zawiera przedstawiony poniżej opis stanu faktycznego:
"... Podatnik w dniu 21 października 2004 roku zawarł z XXX z siedzibą w Poznaniu umowę leasingu operacyjnego maszyny do cięcia papieru. Umowa została zawarta na okres 37 miesięcy. Obecnie po upływie 12 miesięcy podatnik chce rozwiązać umowę i wykupić przedmiot leasingu ..."

Pytanie Strony:
"...czy zachodzi konieczność korekty kosztów w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu? ..."

Zdaniem Strony, według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, fakt przedterminowego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego ( spełniającej w chwili podpisania wymogi art. 23 b ust. 1 updof ) nie ma wpływu na wysokość kosztów z nim związanych w okresie trwania tej umowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany potwierdza stanowisko Wnioskodawcy.
Zgodnie z definicją zawartą w artykule 23 a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za umowę leasingu uważa się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inna umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym ", oddaje do odpłatnego używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. W omawianym przypadku Strona powołuje się na umowę leasingu operacyjnego tj. spełniającą wymogi artykułu 23 b updof.

Ustawodawca w art. 23 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm. ) precyzyjnie określił uwarunkowania jakie winna spełniać umowa leasingu operacyjnego, aby opłaty ustalone w tej umowie stanowiły przychód u finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodu u korzystającego.Regulacje zawarte w art. 23 a-23 l powyższej ustawy nie określają natomiast skutków podatkowych rozwiązania umowy przed czasem oznaczonym w umowie.

Jeżeli zatem nastąpi rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego w czasie krótszym od okresu podstawowego - nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodu o poniesione do tego czasu wydatki na spłatę rat leasingowch, bowiem ma tu zastosowanie generalna zasada kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określona art. 22 ust. 1 updof z zastrzeżeniem art. 23 - stanowiąca, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zaznaczyć przy tym należy, że z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek przyczynił się do osiągnięcia przychodu z danego źródła.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, powyższa interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej ( art. 14 b § 2 ). Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj