Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/188/PDI-423/23/2005
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/188/PDI-423/23/2005
Data
2006.01.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
przekształcanie podmiotów
rozliczanie straty
spółka komandytowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Czy po stronie spółki przekształconej wystąpi prawo do odliczenia strat podatkowych poniesionych przez spółkę przekształcaną w okresie poprzedzającym przekształcenie ?


Z treści wniosku wynika, że Spółka z o.o. zamierza wszcząć procedurę zmiany formy prawnej poprzez przekształcenie w spółkę komandytową, (na podstawie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Na mocy art. 553 § 3 ksh wszyscy wspólnicy spółki przekształcanej staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Przekształcenie nie spowoduje zmiany w wartości wkładów posiadanych przez wspólników, ani też struktury udziałów. Spełnione zostaną warunki wynikające z § 4 art. 551 ksh, tj. przekształcana spółka nie będzie znajdować się w stanie likwidacji, ani też upadłości. Wypełnione zostaną także wymogi natury formalnej związane z omawianym przekształceniem.

Zdaniem Spółki, niezależnie od wyników podatkowych osiąganych przez spółkę powstałą w wyniku przekształcenia, spółce tej nie przysługuje prawo do odliczenia strat podatkowych poniesionych przez spółkę w okresie poprzedzającym przekształcenie. Ograniczenie powyższe wynika z art. 7 ust. 3 pkt 4 updop i pozostaje odstępstwem od ogólnej zasady przejęcia przez spółkę przekształconą praw i obowiązków spółki przekształcanej.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje.

Podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 551 § 1 ksh spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

W przedstawionym stanie faktycznym, do czasu przekształcenia podatnikiem podatku dochodowego jest spółka z o.o. i jej przychody opodatkowane są na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Natomiast po przekształceniu podatnikami podatku dochodowego będą wspólnicy spółki komandytowej, spółka komandytowa jest bowiem spółką osobową prawa handlowego i nie podlega ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeśli wspólnikami są osoby fizyczne, ich dochody będą opodatkowane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) a jeśli wspólnikami są osoby prawne to przychody osiągane z udziału w spółce niebędącej osobą prawną będą opodatkowane zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stratą podatkową jest osiągnięta w roku podatkowym nadwyżka kosztów uzyskania przychodów nad sumą przychodów - art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniesienie straty przez przedsiębiorcę umożliwia jej odliczenie od dochodu, w kolejnych pięciu latach podatkowych (art. 7 ust. 5 updop i art. 9 ust. 3 updof).

Przepisy ustawy podatku dochodowego od osób prawnych, związane z powyższą problematyką stanowią, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Zakaz taki wynika wyraźnie z treści art. 7 ust. 3 pkt 4 updop.

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku osobowym od osób fizycznych, może ona potrącać straty w latach następnych wyłącznie z dochodów uzyskanych z tego źródła przychodów, które spowodowało stratę. Wspólnik spółki z o.o. będący osobą fizyczną, przed przekształceniem jej w spółkę osobową, był udziałowcem spółki i źródłem jego przychodów był przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Z chwilą powstania spółki komandytowej rejestruje się jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Zamiast przychodu z udziału w zyskach osoby prawnej, źródłem przychodów, po przekształceniu, będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wobec powyższego, nie będzie występować w opisanym stanie faktycznym, to samo źródło przychodów i straty osoby prawnej powstałe przed jej przekształceniem nie mogą być odliczane od dochodów wspólników spółki komandytowej będących osobami fizycznymi.

Reasumując, wspólnikom spółki przekształconej, zarówno osobom prawnym jak i fizycznym, nie przysługuje prawo do odliczenia strat podatkowych poniesionych przez podmiot przekształcany w okresie poprzedzającym przekształcenie.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

Podkreślić jednakże należy, że pytający wyraził swoje zdanie co do prawa spółki powstałej po przekształceniu (a więc spółki komandytowej) do odliczania strat, podczas gdy uprawnienia do odliczania strat w przypadku spółki komandytowej mogą odnosić się wyłącznie do wspólników tej Spółki. W tej części stanowisko podatnika jako nieprecyzyjne zostało sprostowane w niniejszym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj