Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PP-443/71/04
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/71/04
Data
2004.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące


Słowa kluczowe
fakturowanie
informacja podsumowująca
obowiązek podatkowy
rejestracja podatnika VAT UE
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy podatnik świadczący w kraju usługi na ruchomym majątku trwałym podatnika podatku od wartości dodanej, obowiązany jest do zarejestrowania się jako podatnik VAT UE?. W jakich wartościach podatnik nie zarejestrowany jako VAT UE, ma wystawić fakturę, kto jest zobowiązany do zapłacenia podatku VAT?. Jak ma wystawić fakturę podatnik zarejestrowany jako VAT UE, kto jest obowiązany do zapłacenia podatku VAT?. Czy podatnik zarejestrowany jako VAT UE wykonujący wyłącznie takie usługi, ma obowiązek składania informacji kwartalnych i w jakich terminach?


Działając na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Pana z dnia 04.08.2004 r. uzupełnione pismami z dnia 11.08.2004 r. i z dnia 24.08.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w xxx informuje, że:

- .W myśl art. 27 ust.3 pkt. 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz.535) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku trwałym (w opisanym przypadku polegająca na naprawie samochodu dla zleceniodawcy z Niemiec, wykonana na terenie kraju) miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone .

- Jednakże w przypadku tego typu usług, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane (art.28 ust.7 ustawy o VAT). Warunkiem zastosowania tej reguły jest, aby naprawione towary zostały wywiezione z terytorium kraju najdalej w ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi (art.28 ust.8 ustawy o VAT). W razie niedotrzymania tego terminu ma zastosowanie reguła ogólna, dotycząca prac na majątku ruchomym i usługa będzie opodatkowana przez usługodawcę w miejscu faktycznego jej wykonania, czyli w Polsce.

- Podatnik wykonujący wyłącznie działalność usługową w takim zakresie, nie podlega obowiązkowi zarejestrowaniu się w oparciu o art.97 ustawy o VAT, jako podatnik VAT UE.

- Jeżeli dla wykonanej usługi miejscem świadczenia będzie Polska, to podatnik wystawi fakturę zgodnie z art. 106 ust l ustawy o VAT.

- Jeżeli natomiast dla wykonanej usługi miejscem świadczenia będą Niemcy, wtedy podstawą wystawienia faktury będzie art.106 ust.2 ustawy o VAT.

- Szczegółowe zasady dotyczące wystawiania faktur, uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maj ą zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.971). Na mocy § 30 powołanego rozporządzenia, w przypadku gdy miejscem opodatkowania będą Niemcy, faktura zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, zawierać będzie adnotację, iż podatek rozlicza nabywca. Faktura taka powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju.

- Jak stanowi art.100 ust. l ustawy o VAT obowiązek składania informacji podsumowujących ciąży na podatnikach zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE dokonujących wewnątrzwspólnotowych nabyć lub dostaw towarów. Ponieważ nie dokonuje Pan takich transakcji, wobec czego nie ma Pan obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT UE, zatem składanie przedmiotowych informacji Pana nie dotyczy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj