Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPDG2/415/428/76/68/05
z 19 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPDG2/415/428/76/68/05
Data
2005.12.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
ulga budowlana


Pytanie podatnika
W 2000 roku została rozpoczeta inwestycja polegająca na rozbudowie i modernizacji budynku mieszkalnego i na mocy obowiazujących wówczas przepisów nabyto prawo do dużej ulgi budowlanej. Czy zostały nabyte prawa do czsu zakończenia procesu inwestycyjnego?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z wnioskiem Strony z dnia 23.09.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie stwierdzenia czy w przypadku korzystania z odliczeń z tytułu ulgi budowlanej od 2000r. prawo do jej kontynuacji przysługuje w 2005r. i w latach kolejnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany nie potwierdza stanowiska Strony.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 23 września 2005r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z podaniem o wydanie pisemnej interpretacji w następującej sprawie:

Stan faktyczny:
W 2000 roku rozpoczęta została inwestycja polegająca na rozbudowie i modernizacji budynku mieszkalnego i na mocy obowiązujących wówczas przepisów nabyto prawo do dużej ulgi budowlanej.

Zapytanie dotyczy:
- prawa korzystania z powyższej ulgi do czasu zakończenia procesu inwestycyjnego.

Według zajętego stanowiska, na mocy przepisów obowiązujących w 2000 roku zachowuje Pan prawo do odliczenia wydatków ponoszonych na kontynuację rozpoczętej inwestycji w roku 2005 i w latach następnych.
Zdaniem Pana obowiązujące wtedy przepisy zagwarantowały takie prawo do zakończenia inwestycji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany nie potwierdza Pana stanowiska w zakresie prawa do kontynuacji w roku 2005 jak też w latach następnych, odliczeń od podatku z tytułu "dużej ulgi budowlanej" dotyczącej inwestycji rozpoczętej w 2000r.

Przepis art. 27 a ust. 1 pkt 1 e ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2000 r.) zezwalał na zmniejszenie wg zasad określonych w ust 2 - 15, podatku obliczonego wg skali zawartej w art. 27 tejże ustawy, jeżeli podatnik w roku podatkowym poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe.

W Pańskiej sytuacji odliczenie to mogło stanowić 19% wydatków ( art. 27 a ust. 1 pkt 3 pkt 1a ) przeznaczonych na nadbudowę i rozbudowę budynku na cele mieszkaniowe..

Ustawa o podatku dochodowym jest aktem, którego regulacje prawne dotyczą konkretnego roku podatkowego. Zapisy w niej zawarte ulegają zmianom, skreśleniom jak też zawierają też przepisy przejściowe obowiązujące przez określony czas.

W art. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanycm podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U z 23 listopada 2001r. ) artykuł 27 a, na mocy którego w 2000r. uzyskał Pan prawo do skorzystania z dużej ulgi budowlanej, otrzymał nowe brzmienie. Zapis ten nie zawiera już powyższego unormowania. Natomiast w art. 4 pkt 2 powyższej ustawy wyraźnie reguluje prawa podatników w przedmiotowym zagadnieniu:

"... Podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit a) - f) i pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1 ( dot. updof ), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuacje danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r. ..."

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany postanowił jak na wstępie nie uznając stanowiska Strony za zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej, powyższa interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej ( art. 14 b § 2 ). Na podstawie art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj