Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
II/415-25/177/60412/05/MZ
z 13 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/415-25/177/60412/05/MZ
Data
2005.12.13



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykorzystywanie powiązań między podmiotami


Słowa kluczowe
dokumentowanie
podmioty powiązane
wartość transakcji


Pytanie podatnika
Czy w przypadku gdy podmiot dokonuje transakcji z podmiotem powiązanym limit do sporządzania dokumentacji podatkowej jest limitem rocznym, czy liczonym proporcjonalnie do okresu, w jakim jednostki dokonywały transakcji, oraz czy do limitu należy zaliczyć sprzedaż środków trwałych i wartość aportu wniesionego do podmiotu, z którym dokonuje się transakcji.


Działając na podstawie przepisów:art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2005r.

Wnioskiem z dnia 10 listopada 2005r. Podatniczka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem czy w przypadku gdy podmiot dokonuje transakcji z podmiotem powiązanym, limit do sporządzenia dokumentacji podatkowej jest limitem rocznym, czy liczonym proporcjonalnie do okresu, w jakim jednostki dokonywały transakcji oraz czy do tego limitu należy wliczyć sprzedaż środków trwałych i wartość aportu wniesionego do podmiotu, z którym dokonuje się transakcji... Zdaniem Przedsiębiorcy limit ten jest limitem rocznym i nie wlicza się do niego ani sprzedaży środków trwałych ani wniesionego aportu do danej Spółki powiązanej.

Zgodnie z przepisem art. 25a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami – w rozumieniu art. 25 ust. 1 i 4 - (...) są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji, obejmującej:

  1. określenie funkcji, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji (uwzględniając użyte aktywa i podejmowane ryzyko),
  2. określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formę i termin zapłaty,
  3. metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,
  4. określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach – w przypadku gdy na wartość określenia transakcji miała wpływ strategia przyjęta przez podmiot,
  5. wskazanie innych czynników – w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty uczestniczące w transakcji uwzględnione zostały te inne czynniki,
  6. określenie oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzania dokumentacji, korzyści związanych z uzyskaniem świadczeń – w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.

      Stosownie do art. 25a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymaganych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:

      1. 30.000 EURO – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępniania wartości niematerialnych lub prawnych, albo
      2. 50.000 EURO – w pozostałych przypadkach.

          W przedstawionym stanie faktycznym przesłanką obowiązku dokumentacyjnego jest wartość transakcji lub grupy transakcji realizowanych z podmiotem powiązanym - w momencie gdy nastąpi przekroczenie w roku podatkowym ww. poziomu. Ponadto organ podatkowy zauważa, iż do wysokości limitu wlicza się sprzedaż środków trwałych natomiast nie wlicza się wartości wniesionego aportu do podmiotu, z którym dokonuje się transakcji bowiem wniesienie aportu nie stanowi transakcji pomiędzy Stronami tylko jest jedną z form wniesienia kapitału a zatem u żadnej ze Stron nie powoduje powstania ani należności ani zobowiązania.

          Zgodnie z przepisem art. 25a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani do przedłożenia dokumentacji, o której mowa w ust. 1-3, na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej w terminie 7 dni od daty doręczenia żądania tej dokumentacji przez te organy.

          Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Przedsiębiorcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj