Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/463/Z/k/05
z 22 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/463/Z/k/05
Data
2005.12.22


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
opodatkowanie łączne małżonków
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Czy z uwagi na nie osiągnięcie przychodu (dochodu) i nie zastosowanie do niego stawki (art. 30c) przysługuje prawo do wspólnego (wraz z małzonką) opodatkowania osiagnietych w 2005r dochodów z innych źródeł ?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż od dnia 1 października 2005r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą. W dniu 29 września 2005 złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w trybie art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c. Do dnia dzisiejszego nie osiągnął Pan przychodu ze sprzedaży i najprawdopodobniej sytuacja taka utrzyma się do końca roku podatkowego.

We wniosku wyraził Pan stanowisko, iż z uwagi na nie osiągnięcie przychodu (dochodu) i nie zastosowanie do niego stawki (art. 30c) przysługuje Panu prawo do wspólnego (wraz z małżonką) opodatkowania osiągniętych w roku 2005 dochodów.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:

Postanowieniem wyrażonym w przepisie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) ustalona została ogólna zasada, w myśl której małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Jednakże stosownie do przepisu art. 6 ust. 2 wyżej powołanej ustawy, dochody małżonków mogą być opodatkowane łącznie, gdy spełniają oni następujące warunki:
-po pierwsze - oboje małżonkowie muszą podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1,
- po drugie - muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy,
- po trzecie - między małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa,
- po czwarte - złożą wniosek zawarty we wspólnym zeznaniu rocznym o łączne opodatkowanie dochodów.

Regulacja prawna zawarta w przepisie art. 6 ust. 8 ww. ustawy, wprowadzająca pewne ograniczenia w zakresie możliwości wspólnego opodatkowania małżonków stanowi, iż powyższa zasada nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym lub ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Należy więc stwierdzić , iż już sam wybór opodatkowania dochodów osiąganych z działalności gospodarczej według liniowej ,19% stawki podatku dochodowego oznacza rezygnację z prawa do wspólnego opodatkowania się z małżonkiem.

Ponieważ w dniu 29.09.2005 dokonał Pan wyboru opodatkowania wg liniowej 19% stawki, to od 01.10.2005r. jest Pan podatnikiem do którego mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym (fakt iż nie osiągnął Pan w 2005 roku żadnych przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej wg liniowej stawki 19% , pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania preferencyjnego sposobu opodatkowania małżonków, gdyż ustawodawca wyraźnie wskazuje na okoliczność zastosowania do podatnika przepisu art. 30c ustawy o podatku dochodowym .

W tym miejscu zauważyć należy, iż stanowisko Pana zawarte we wniosku byłoby prawidłowe przed zmianą przepisu art. 6 ust. 8 jaki obowiązywał do 2002 cyt. (..) ze wspólnego opodatkowania nie mogą skorzystać małżonkowie, jeżeli chociażby jeden z nich uzyskał dochody (przychody) opodatkowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 i z 2000r. Nr 104, poz. 1104), zwanej dalej "ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.Z przytoczonych wyżej przepisów wynikało, że wspólne opodatkowanie małżonków było możliwe w przypadku gdy jeden z nich prowadząc działalność gospodarczą w ciągu roku podatkowego nie uzyskiwał żadnych przychodów opodatkowanych w formach zryczałtowanych. Istotne znaczenie miał bowiem fakt nie osiągnięcia przychodów, a nie fakt opłacania podatku dochodowego w tych formach. Od 2003r. stan ów uległ zmianie, zgodnie z treścią podaną powyżej

Wprawdzie w Pana przypadku nie mają zastosowania przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego, jednak trzeba zauważyć, iż obecne brzmienie obydwu unormowań jest identyczne, co jednoznacznie świadczy o analogicznej sytuacji prawnej osób opodatkowanych w formie ryczałtu i w formie podatku liniowego.

Reasumując, w świetle powyższych uregulowań oraz stanu faktycznego przedstawionego we wniosku - w związku z wyborem opodatkowania uzyskiwanych w 2005 roku dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tzn. podatkiem liniowym stwierdzić należy, iż nie przysługuje Panu prawo preferencyjnego rozliczenia uzyskanych w 2005 roku dochodów na zasadach przewidzianych w przepisach art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj