Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-380/05
z 22 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-380/05
Data
2005.12.22



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
sprzedaż majątku
sprzedaż przedsiębiorstwa
sprzedaż towarów
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy sprzedaż kopalni będącej zespołem składników materialnych i niematerialnych, w skład której wchodzą nieruchomości została prawidłowo opodatkowana podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, jako sprzedaż poszczególnych składników majątkowych? W konsekwencji, czy Spółka prawidłowo potraktowała podatek VAT z faktur wystawionych przez Sprzedającego jako podatek naliczony podlegający odliczeniu (zwrotowi)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej potraktowania sprzedaży składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład kopalni jako czynności podlegającej opodatkowaniu (bądź zwolnieniu) podatkiem VAT na zasadach wynikających z ustawy z dnia 11 marca 2005r. o podatku od towarów i usług oraz w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących powyższą sprzedaż.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 30.12.2004r. Wnioskująca zawarła ze Spółką Akcyjną, w formie aktu notarialnego, umowę przeniesienia przedsiębiorstwa i nieruchomości. Przedmiotem umowy była sprzedaż kopalni zdefiniowanej jako zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym nieruchomość. W skład kopalni weszły między innymi następujące składniki: środki trwałe (maszyny, urządzenia itp.), budynki, budowle, grunty, wszelkie zapasy, dokumentacja techniczna dotycząca wszystkich maszyn i urządzeń kopalni, koncesja dotycząca wydobycia, decyzje administracyjne dotyczące działalności kopalni, umowy z osobami trzecimi niezbędne dla działalności kopalni, fundusz socjalny. Ponadto, nastąpiło przejście pracowników kopalni do Wnioskującej, na zasadach określonych w art. 23 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy. Kopalnia pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym jest kompletnym zakładem wydobywczym zdolnym do samodzielnej egzystencji gospodarczej. Ponadto, Podatnik oświadczył, iż powyższy zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzący w skład kopalni będzie wykorzystywany przez Niego do wykonywania czynności opodatkowanych.
Poszczególne składniki majątkowe wchodzące w skład kopalni zostały sprzedane przez Spółkę Akcyjną wraz z podatkiem VAT, chyba, że zachodziły okoliczności uzasadniające zwolnienie niektórych składników z opodatkowania tym podatkiem - w takim przypadku, gdy składnikami takimi były nieruchomości, sprzedaż opodatkowana była podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ kopalnia stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów w zakresie podatku dochodowego, jednym ze składników przenoszonych na Wnioskującą była wartość firmy, która również została opodatkowana podatkiem VAT. Spółka odliczyła podatek VAT wynikający z faktur VAT wystawionych przez sprzedawcę i otrzymała zwrot z urzędu skarbowego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy sprzedaż kopalni będącej zespołem składników materialnych i niematerialnych, w skład której wchodzą nieruchomości została prawidłowo opodatkowana podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, jako sprzedaż poszczególnych składników majątkowych? W konsekwencji, czy Spółka prawidłowo potraktowała podatek VAT z faktur wystawionych przez Spółkę Akcyjną jako podatek naliczony podlegający odliczeniu (zwrotowi)?

Zdaniem Spółki, sprzedaż kopalni została prawidłowo rozpoznana na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jako dostawa towarów, czyli poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład kopalni oraz jako świadczenie usług, w zakresie w jakim przeniesienie na Spółkę poszczególnych składników nie stanowiło dostawy towarów. W opinii Podatnika, do sprzedaży tej znajdują zastosowanie przepisy art. 7 oraz art. 8 przywoływanej ustawy. Podatnik uważa również, iż ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład kopalni.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 przywoływanej ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ww. ustawy podatkowej, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Tutejszy organ podatkowy pragnie zauważyć, iż przedsiębiorstwo stanowi samodzielny organizm gospodarczy, który jest czymś więcej niż zorganizowanym zbiorem składników materialnych i niematerialnych. Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż transakcja sprzedaży została opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdyż przedmiotem tej czynnosci były poszczególne składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład kopalni, a nie przedsiębiorstwo samodzielnie sporządzające bilans.

Stosownie do powyższego, należy stwierdzić, iż w przedmiotowym stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki umożliwiające zastosowanie, zawartego w regulacji art. 6 pkt 1 przywoływanej ustawy podatkowej, wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

W związku z powyższym, w opisanym stanie faktycznym, sprzedaż poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład kopalni nie jest wyłączona ze stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Sprzedaż tych składników podlegać będzie opodatkowaniu (bądź zwolnieniu) podatkiem od towarów i usług na zasadach unormowanych przepisami ustawy podatkowej, według odpowiednich stawek podatku uzależnionych od przedmiotu transakcji.

Ustosunkowując się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład kopalni, należy wskazać na regulację zawartą w art. 86 ust. 1 przywoływanej ustawy. Stosownie do powyższego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wywieść należy, iż odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wystarczającym zatem jest fakt, iż nabycie poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład kopalni zostało dokonane w celu ich wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej Podatnika.

Uwzględniając powyższe oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład kopalni, gdyż przedmiotowy zakup został dokonany w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej Podatnika.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj