Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443/1/213/213/05
z 2 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/213/213/05
Data
2005.11.02



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy określenie wysokości podstawy opodatkowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego dla komitenta, w przypadku braku zapłaty za wstawiony w komis towar, może następować na podstawie szczegółowego zestawienia dostawy towarów dokonanej przez komisanta?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko Pana (...), przedstawione we wniosku z dnia 01.08.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podstawy opodatkowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku braku zapłaty za oddany do komisu towar, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedmiotowego pisma wynika, że Pan (...) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oddaje towar w komis na podstawie umowy komisu zawartej 20.07.2005 r. Zarówno komitent jak i komisant są czynnymi podatnikami podatku VAT. W momencie wydania towaru z magazynu wystawia Pan fakturę VAT zawierającą elementy wskazane w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT, analogicznie jak w fakturze dokumentującej sprzedaż. Od 01.06.2005 r. zgodnie z art. 19 ust. 16a ustawy w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta.

Wątpliwości Pana dotyczą następującej kwestii: czy w opisanej sytuacji określenie wysokości podstawy opodatkowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego, w przypadku braku zapłaty za wstawiony w komis towar, może następować na podstawie szczegółowego zestawienia dostawy towarów dokonanej przez komisanta.

Pana zdaniem ponieważ w nowym rozporządzeniu nie wprowadzono możliwości wystawiania faktur z chwilą powstania obowiązku podatkowego, fakturę należy nadal wystawiać zgodnie z ogólną regułą – nie później niż 7 dnia od wydania towaru. Jedynym sposobem określenia momentu podatkowego oraz podstawy opodatkowania, oprócz zapłaty otrzymanej przez komitenta, jest szczegółowe zestawienie sprzedaży dokonanej przez komisanta.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

W myśl art. 19 ust. 4 ustawy o PTU jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zgodnie z art. 19 ust. 16a ustawy o PTU w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 3, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta.

Skutkiem wyżej cytowanych przepisów jest oddzielenie terminu powstania obowiązku podatkowego od terminu wystawienia faktury VAT przez komitenta. Komitent powinien zatem wystawić fakturę VAT na zasadach ogólnych, tj. nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru, jednak obowiązek podatkowy powstanie u niego w terminie określonym w art. 19 ust. 16a ustawy o VAT, czyli może powstać wiele miesięcy po dniu wystawienia faktury. Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie regulują wprost formy, na podstawie której można określić zaistnienie obowiązku podatkowego u komitenta w sytuacji gdy nie otrzymał zapłaty od komisanta. W związku z powyższym w przypadku sprzedaży towaru oprócz zapłaty otrzymanej przez komitenta i faktury wystawionej przez komisanta, możliwe jest określenie momentu podatkowego oraz podstawy opodatkowania w oparciu o zestawienie sprzedaży dokonanej przez komisanta.

Reasumując, organ podatkowy przychyla się do Pana stanowiska, iż w przedstawionej przez Pana sytuacji możliwym sposobem określenia momentu podatkowego oraz podstawy opodatkowania, oprócz zapłaty otrzymanej przez komitenta, jest szczegółowe zestawienie sprzedaży dokonanej przez komisanta.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj