Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawiczu
PP/443-47/05
z 13 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-47/05
Data
2006.01.13



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Zmiany w przepisach obowiązujących


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
inwestycje
stawki podatku
usługi budowlane
usługi projektowe


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatkową należy opodatkowywać usługę polegającą na zaprojektowaniu i budowie pod klucz budynku mieszkalnego wielorodzinnego ?


W dniu 13 grudnia 2005r. wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z zapytaniem jaką stawką podatkową należy opodatkowywać usługę polegającą na zaprojektowaniu i budowie pod klucz budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

Zdaniem wnioskodawcy, z uwagi na brzmienie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ma on prawo do stosowania 7% stawki podatku zarówno do robót budowlanych jak i do usług projektowych ponieważ jest to jedno zadanie inwestycyjne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez podatnika stanowisko za nieprawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności:

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się m. in. w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art. 146 ust. 2 ustawy rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu oraz remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego.

W ust. 3 tego przepisu ustawodawca wyjaśnia, iż infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu stanowią:

1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i mała architektura,

3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunukacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji.

Usługi projektowe według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zostały zaklasyfikowane do grupowania 74.2 - usługi architektoniczne i inżynierskie. Mimo, iż są one czynnościami pośrednio związanymi z robotami budowlanymi nie stanowią robót budowlanych. Roboty budowlane polegają na bezpośrednim wykonawstwie, natomiast usługi projektowe polegają na współdziałaniu w zakresie bezpośredniego wykonawstwa budowlanego. Nie tworzą w sposób bezpośredni nowych dóbr, dlatego nie mogą być uznane za roboty budowlane. Nie mieszczą się także w wyżej opisanych definicjach infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

W myśl art. 647 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Wykonanie projektu budowlanego nie stanowi zatem elementu konstytutywnego umowy o roboty budowlane.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż usługi projektowe występują jedynie na etapie postępowania poprzedzającego rozpoczęcie robót budowlanych, a nie w samym procesie budowy. Projekt budowlany podlega zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę. Tut. Urząd pragnie jednocześnie wskazać, że usługi projektowe zostały w klasyfikacji statystycznej sklasyfikowane odrębnie od usług budowlanych.

W rozpatrywanym przypadku podatnik sam określił, iż przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i budowa budynku mieszkalnego, a zatem dwie czynności odrębnie sklasyfikowane w PKWiU.

Podatnik zatem czynności te powinien odrębnie opodatkować, stosując następujące stawki:

#61607; 22% dla usługi polegającej na zaprojektowaniu budynku mieszkalnego,

#61607; 7% dla usługi polegającej na budowie budynku mieszkalnego.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj