Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/35/05
z 20 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/35/05
Data
2005.12.20



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
grupa
nieruchomości
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od spadków i darowizn
pozarolnicza działalność gospodarcza
przychód z działalności gospodarczej
świadczenie nieodpłatne
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy korzystanie z części nieruchomości, należącej do osoby z I grupy podatkowej, na rzecz prowadzonej własnej działalności gospodarczej, można potraktować jako nieodpłatne świadczenie w naturze o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8, otrzymane od osób bliskich (matka), niebędące źródłem przychodu i niepodlegające opodatkowaniu?



Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nieodpłatnego używania na cele działalności gospodarczej części nieruchomości, która będzie udostępniona przez członka rodziny - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku z dnia 20.09.2005r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 20.09.2005r.).


Wnioskiem z dnia 20.09.2005r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nieodpłatnego używania na cele działalności gospodarczej części nieruchomości (lokale użytkowe), która będzie Panu udostępniona przez członka rodziny.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że wspólnie z małżonką w formie spółki cywilnej prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie zasad ogólnych.
Jak wynika z Pana wniosku spółka cywilna jest najemcą lokali użytkowych, które zostały wynajęte przez Panią ,,X" na potrzeby prowadzonej przez spółkę cywilną działalności gospodarczej.
Pani ,,X" jest Pana matką.
Lokale użytkowe w których prowadzona jest działalność gospodarcza zlokalizowane są w budynku, który wraz z gruntami stanowi własność Pani ,,X".
Spółka cywilna zamierza w przyszłości ,,zamienić umowę najmu części nieruchomości na umowę o nieodpłatne użyczenie części nieruchomości".
W związku z powyższym stanem faktycznym zapytał Pan ,,czy korzystanie z części nieruchomości, należącej do osoby z I grupy podatkowej, na rzecz prowadzonej własnej działalności gospodarczej, można potraktować jako nieodpłatne świadczenie w naturze o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8, otrzymane od osób bliskich (mama), niebędące źródłem przychodu i niepodlegające opodatkowaniu...
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że w świetle art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedstawiona przez Pana sytuacja i zakres ,, nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych od mamy na rzecz prowadzonej działalności jest świadczeniem w naturze o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 wyżej wspomnianej ustawy i nie stanowi źródła przychodu i nie jest objęte podatkiem od osób fizycznych".
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu,że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również:wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2- 2 b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.
Na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
1)do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów,
2)do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.
Konkludując, stwierdzić należy, że jeżeli w przyszłości spółka cywilna, której jest Pan wspólnikiem zawrze z Panią ,,X" umowę użyczenia części nieruchomości w skład której wchodzą lokale użytkowe wykorzystywane przez przedmiotową spółkę cywilną na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, wartość w/w nieodpłatnego świadczenia w świetle art. 14 ust. 2 pkt 8 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie dla Pana (jak również dla Pana małżonki) przychodem z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jedynie dla porządku zauważyć należy, że z treści przepisu art. 16 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wynika, że jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny (...), nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie nie podziela Pana stanowiska zawartego we wniosku z dnia 20.09.2005r., że zawarcie w przyszłości umowy użyczenia części nieruchomości jest świadczeniem w naturze z uwagi na fakt, że umowa użyczenia zaliczana jest do kategorii nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 14 a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielenia.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj