Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-Ib-415-39/05
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-Ib-415-39/05
Data
2006.01.03



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje prawo odliczenia w ramach ulgi remontowej 19% poniesionych wydatków na zakup zaworów wodnych do baterii łazienkowej oraz zakup i zamontowanie okapu kuchennego połączonego przewodem wentylacyjnym z kominem wentylacyjnym?


Pismem z dnia 19.12.2005r. podatnik wystąpił z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że dokonał zakupu zaworów wodnych do baterii łazienkowej oraz zakupu i montażu okapu kuchennego połączonego przewodem wentylacyjnym z kanałem wentylacyjnym i w związku z tym uważa, że nabył prawo do odliczenia 19% poniesionych wydatków.

Przepisem art. 1 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw /Dz.U. Nr 202,poz. 1956/ uchylono art. 27a ustawy o podatku dochodowym, obowiązujący w roku 2003. W ramach tzw. praw nabytych, na podstawie art. 12 ustawy nowelizującej, przejściowo wprowadzono rozwiązanie polegające na tym, że wydatki mieszkaniowe na remont i modernizację poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art.27a i art. 45 ust.3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

W związku z powyższym, zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art.27, obniżony zgodnie z art.27b o kwotę składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza sie na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy. Przepisy w/w ustawy przewidują możliwość skorzystania z tej ulgi poprzez odliczenie od podatku (w granicach limitu) 19% faktycznie poniesionych wydatków, które ustala się na podstawie faktur wystawionych wyłącznie przez podatników podatku od towaru i usług, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Rodzaj wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi remontowej określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza sie podatek dochodowy /Dz. U. Nr 156 poz. 788/. Podstawą do odliczenia od podatku dochodowego są wydatki na urządzenia, które są trwale związane z urządzeniami technicznymi zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu mieszkalnego zgodnie z przeznaczeniem.
W załaczniku nr 2 do powyższego rozporządzenia, stanowiącego wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego w ust.2 pkt 1) wymieniono wydatki na roboty remontowe w zakresie instalacji sanitarnej, w której znajduje zastosowanie zakupiony zawór wodny do baterii łazienkowej, jak również w pkt 3) tego ust. wymieniono wydatki na roboty remontowe w zakresie instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, w których znajduje zastosowanie zakupiony i zamontowany okap kuchenny podłączony do kanału wentylacyjnego.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie uznał, stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.
Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj