Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BP/443-142/05
z 16 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BP/443-142/05
Data
2005.12.16



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
części
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy podatnik słusznie dokonuje odliczeń podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakup usług (naprawy, przeglądy, mycie i konserwacja) oraz materiałów (inne niż paliwo, w tym oleje i inne płyny, części), do posiadanych pojazdów samochodowych.


Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż podatnik w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje pojazdy samochodowe zarejestrowane jako ciężarowe na podstawie wydanych homologacji, jednakże nie spełniają one przesłanek wynikających z art.86 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, nie są zatem pojazdami ciężarowymi w rozumieniu niniejszej ustawy. W związku z posiadanymi pojazdami podatnik dokonuje zakupu usług i materiałów wskazanych w zapytaniu obniżając kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego na fakturach dokumentujących przedmiotowe zakupy.

Zdaniem pytającego w przedstawionym stanie faktycznym podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupów usług i materiałów związanych z posiadanymi pojazdami samochodowymi, ponieważ przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie wprowadzają takich ograniczeń.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald wyjaśnia iż w opisywanym przypadku będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:

art.86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art.15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124

art.86 ust.2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust.3-7: suma kwot podatku określonych na fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług,

art.88 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika, towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy wyjaśnia iż ustawodawca w art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. sprecyzował prawo podatnika do obniżenia podatku należnego stwierdzając, że w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Powyższe oznacza, iż podatnik w opisywanej stanem faktycznym sytuacji będzie maił prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup usług tj. naprawy, przeglądy mycie i konserwacja oraz zakup materiałów (inne niż paliwo, tj, oleje, inne płyny, części) w związku z posiadanymi pojazdami samochodowymi, wykorzystywanymi w prowadzonej działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald jednocześnie nadmienia wskazane powyżej prawo będzie przysługiwało podatnikowi wyłącznie w sytuacji gdy poniesiony przez podatnika wydatek z tytuły wskazanych zakupów będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym - patrz art.88 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki wyrażone w niniejszym wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj