Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415-56/05/BC
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415-56/05/BC
Data
2005.07.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dojazdy
dzieci i młodzież
przewóz dzieci
zwrot
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zwrot kosztów dojazdu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Stan faktyczny podany we wniosku.

Wg stanu faktycznego podanego we wniosku, podatnika dziesięcioletnia, niepełnosprawna córka jest codziennie dowożona własnym transportem do szkoły dla głuchoniemych. Z tego tytułu podatnik otrzymał za pośrednictwem Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty zwrot kosztów dojazdu. Dzielnicowe Biuro wystawiło podatnikowi PIT-8C, gdzie wyszczególniono przedmiotowy zwrot, jako przychód.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Stosownie do postanowień art. 9 ust.1, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym, podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych, m.in. w art. 21. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni, przyznawane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Z przytoczonego przepisu wynika, że wolne od podatku dochodowego są te świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, które spełniają łącznie następujące przesłanki:

  • Pochodzą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni,
  • zostały przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki,

Art. 17 ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.), stanowi: Obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art.71b, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. Gminy mogą w wykonaniu tego obowiązku ustawowego, powierzyć wykonanie tego zadania rodzicom i opiekunom prawnym dzieci niepełnosprawnych. Szczegółowe unormowanie tej kwestii, np. dla mieszkańców Warszawy, zawarte jest w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 29 sierpnia 2003r., wydanego na podstawie wspomnianego art. 17 ust. 3a ustawy o systemie oświaty. Na tej podstawie, rodzice lub opiekunowie prawni dzieci niepełnosprawnych, dowożą je do szkół za pomocą własnych środków transportu, otrzymując za to ściśle określone kwoty. Środki finansowe, otrzymane z tego tytułu, spełniają więc, przytaczane wcześniej przesłanki:

  • podlegają pod szerokie pojęcie świadczeń pomocy materialnej dla uczniów,
  • pochodzą z budżetu jednostki samorządu terytorialnego,
  • przyznane są na podstawie ustawy o systemie oświaty,

Wolne są w wyniku powyższego od podatku dochodowego, przez co należało postanowić jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj