Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ciechanowie
1403-PP/4430-30/05
z 27 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1403-PP/4430-30/05
Data
2005.12.27



Autor
Urząd Skarbowy w Ciechanowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
usługi porządkowe
usługi związane z nieruchomościami
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
"Prowadzę m. in. działalność związaną z rekrutacją i udostępnianiem pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych w mojej firmie w celu wykonywania prac porządkowych na nieruchomościach położonych na terenie państw Unii Europejskiej. Za wykonane prace pracownicy i zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie, które jest kosztem uzyskania przychodu. Zlecenia na w/w prace składane są przez firmy mające siedzibę na terenie Unii, które podaja swój NIP UE pod którym są zarejestrowane i płacą podatek VAT w krajach swojego zarejestrowania. Zapłata za wykonane usługi jest dokonywana na rzecz mojej firmy i ja rozliczam się z podatku dochodowego z tej działalności. Wszystkie osoby wykonujące prace porządkowe na nieruchomościach położonych na terenie Unii Europejskiej sa zatrudnione w mojej firmie na podstawie umowy zlecenia na określony czas. Podmioty zlecające są jedynie właścicielami porządkowanych nieruchomości. Czy w opisanej sytuacji ma zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku VAT mówiący, że podatek należny odprowadza firma zlecająca wykonanie prac w kraju swojego zarejestrowania, czy ja jako wykonawca w Polsce?"


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a par. 1, 3, 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 2 pkt 1, 9, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 17 ust. 1 pkt 4, ust. 2, 3, 4, art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie, po rozpatrzeniu wniosku podatnika.................. z dnia 25.10.2005r. (do tutejszego urzędu wpłynął w dniu 27.10.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 12.12.2005r. (do tutejszego urzędu wpłynęło w dniu 13.12.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, postanowił:- uznać stanowisko podatnika, zawarte we wniosku z dnia 25.10.2005r., dotyczącym opodatkowania usług polegających na świadczeniu prac porządkowych na nieruchomościach położonych na terytorium państw członkowskich Wspólnoty, za nieprawidłowe.

Ocena prawna stanowiska pytajacego z przytoczeniem przepisów prawa.Z opisu stanu faktycznego, przedstawionego we wniosku wynika, że podatnik, na podstawie umów o dzieło, wykonuje usługi na rzecz podatników podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.Usługi te, określone przez wnioskodawcę jako prace porządkowe, dotyczą czynności wykonywanych na nieruchomościach położonych na terytorium państw członkowskich Wspólnoty (w niniejszym przypadku Niemiec) i obejmują swoim zakresem: prace w ogrodzie, oczyszczanie grządek, zagajników z nieczystości, odpadów, chwastów i kamieni; spulchanianie ziemi w zagajnikach i grządkach za pomocą gracowania i usuwanie chwastów; usuwanie trawy zarastającej chodniki i lamówki.Z załączonej umowy wynika, że usługa, zlecona Pani firmie, zostanie wykonana w ciągu miesiąca przez pięciu robotników, zatrudnionych w firmie na umowę zlecenia.Nieruchomości, na których świadczone są ww usługi zostają każdorazowo dokładnie wskazane w umowie.Zdaniem wnioskodawcy w sprawie niniejszej znajdzie zastosowanie przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie którego należny podatek VAT odprowadza w miejscu swojego zarejestrowania zlecający, natomiast podatnik nie ponosi żadnych obciążeń z tego tytułu.Tutejszy organ podatkowy nie podziela tego stanowiska.

Według art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług - rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustaw

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4, ust. 2, 3, 4 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.Przepisów ust. 1 pkt 4 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług , od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

W przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju.W przypadkach wymienionych w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Wyżej przedstawiona konstrukcja przepisów dotyczących importu usług dotyczy sytuacji, kiedy to podmiot o krajowej rezydencji nabywa usługi świadczone przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju (terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 1 ustawy o VAT ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium kraju - rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Według art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przywołane regulacje wskazują na terytorialny charakter podatku od towarów i usług.Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług zostało uregulowane między innymi w art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

W związku z tym, na podstawie przepisu art. 27 ust. 2 pkt 1, a nie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy miejscem opodatkowania usług porządkowych będzie miejsce położenia nieruchomości (w niniejszym przypadku terytorium Niemiec). Regulacja ta przesądza o miejscu opodatkowania wykonywanych przez podatnika usług.

Każdorazowo jednak podatnik powinien przeanalizować regulacje krajowe państwa opodatkowania czynności, w celu ustalenia zasad opodatkowania tych usług.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w ..............postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj