Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
USPP/A/101/2/06
z 13 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPP/A/101/2/06
Data
2006.01.13



Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
miejsce świadczenia usług
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy podlegają wyłączeniu od opodatkowania podatkiem VAT usługi montażu, nadzoru nad prawidłowym przebiegiem realizacji kontraktu pod względem technicznym oraz zabezpieczenia serwisu gwarancyjnego urządzeń produkowanych i dostarczanych przez kontrahentów z Unii Europejskiej?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 143 § 1, art. 216 § 1, art. 217, art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie stwierdza, że stanowisko Strony - przedstawione we wniosku z dnia 08.12.2005r. który wpłynął w dniu 09.12.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie wyłączenia od opodatkowania podatkiem VAT usług montażu, nadzoru nad prawidłowym przebiegiem realizacji kontraktu pod względem technicznym oraz zabezpieczenia serwisu gwarancyjnego urządzeń produkowanych i dostarczanych przez kontrahentów z Unii Europejskiej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.12.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Strona współpracuje z kilkoma firmami europejskimi produkującymi wysokiej klasy sprzęt spawalniczy.

Działalność prowadzona przez Stronę polega na prezentacji tych urządzeń polskim klientom oraz negocjacji warunków zakupu, który następnie podpisuje kontrakt bądź przeprowadza transakcję na podstawie zamówień zarówno z producentem zagranicznym jak i odbiorcą towaru na terenie Polski.

Strona wskazała, że jest podatnikiem VAT zarejestrowanym dla potrzeb wymiany wewnątrzwspólnotowej (VAT UE), a jej zagraniczni partnerzy posiadają numery pod którymi są zidentyfikowani dla potrzeb podatku od wartości dodanej w krajach Unii Europejskiej w których mają siedziby: Austrii, Niemczech, Francji, Włoszech i Czechach.

Strona zamierza rozpocząć formę współpracy z zagranicznymi kontrahentami polegającą na świadczeniu na rzecz i w imieniu producentów urządzeń, na terenie Polski, usług montażu, nadzoru nad prawidłowym przebiegiem realizacji kontraktu pod względem technicznym oraz zabezpieczenia serwisu gwarancyjnego urządzeń produkowanych i dostarczanych przez kontrahentów z Unii Europejskiej: Austrii, Niemiec, Francji, Włoch i Czech.

Montowane urządzenia po wykonaniu przedmiotowych usług pozostaną w Polsce.

Zdaniem Strony wystawiane przez nią faktury nie powinny zawierać stawki, kwoty podatku ani kwoty należności wraz z podatkiem - jedynie informację, iż odbiorca faktury zobowiązany jest do odprowadzenia podatku na terenie swojego kraju (prowadzenia działalności gospodarczej).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie uznaje stanowisko Strony za nieprawidłowe wskazując co następuje.

Zgodnie z brzmieniem art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności-miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Montaż urządzeń w opisanym przypadku kwalifikuje się do tzw. usług na ruchomym majątku rzeczowym.

Zgodnie z brzmieniem art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm) w przypadku świadczenia usług na ruchowym majątku rzeczowym miejscem świadczenia jest miejsce gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28 - w przedmiotowej sprawie jest to terytorium Polski.

Wobec powyższego usługi te podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju.

Z uwagi na fakt, iż towary nie zostaną wywiezione z Polski nie ma zastosowania unormowanie przewidziane przez ustawodawcę w odniesieniu do usług na ruchomym majątku rzeczowym zawarte w art. 28 ust. 7 ustawy o VAT umożliwiające - w przypadku podania przez nabywcę usługi numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane- rozliczenie usługi na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o VAT przepis ust. 7 art. 28 stosuje się jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż miejscem świadczenia usługi jest Polska, a zatem zastosowanie będą miały krajowe przepisy rozliczenia VAT dotyczące tej usługi.

Usługodawca powinien w tym przypadku wystawić fakturę z krajową stawką podatku przewidzianą dla takich usług w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ustawy o VAT.

Zasady wystawiania faktur oraz dane które powinny zawierać regulują przepisy § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798).

W części zapytania dotyczącej zabezpieczenia serwisu gwarancyjnego, usługi te będą również podlegały opodatkowaniu w kraju. W przedmiotowym zapytaniu ma miejsce sytuacja, kiedy zobowiązania gwarancyjne za gwaranta (producenta) realizuje podmiot trzeci na podstawie umowy zawartej w tym zakresie z gwarantem. W takim przypadku podmiot ten wykonuje za gwaranta i na jego rachunek stosowne czynności wynikające z gwarancji. Tym samym realizacja przez tenże podmiot zobowiązań gwarancyjnych za gwaranta jest świadczeniem usługi na rzecz tegoż ostatniego, a nie świadczeniem gwarancyjnym. Zobowiązanie się podmiotu trzeciego do świadczenia za niego usług naprawczych ma zawsze charakter samoistny i odrębny od umowy sprzedaży towaru co skutkuje opodatkowaniem usługi podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych czyli zastosowanie znajdzie art. 27 ustawy o VAT zgodnie z którym miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie świadczący usługę ma siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności; w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Reasumując, również w odniesieniu do usług naprawy czy serwisu zastosowanie będą miały krajowe przepisy rozliczenia VAT. Strona świadcząca usługi naprawy czy serwisu powinna wystawić fakturę z krajową stawką podatku przewidzianą dla takich usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj