Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1631/04/CIP
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1631/04/CIP
Data
2004.09.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować w przypadku świadczenia usługi polegającej na pozyskiwaniu odbiorców towarów dla włoskiego podmiotu gospodarczego posiadającego NIP UE w przypadku, gdy:
a) odbiorcą jest podmiot krajowy, a usługa wykonywana jest w Polsce,
b) odbiorcą jest podmiot z kraju Unii Europejskiej, a usługa wykonana jest poza granicami Polski, ale na terytorium Unii Europejskiej,
c) odbiorcą jest podmiot spoza Unii Europejskiej.
Podatnik wyraził swoje stanowisko zgodnie z którym powinien stosować następujące stawki podatku: w przypadku odbiorcy krajowego i usługi wykonywanej w Polsce – stawka VAT 22%, w przypadku odbiorcy z kraju Unii Europejskiej i usługi wykonanej poza granicami Polski, ale na terytorium Unii Europejskiej – czynność niepodlegająca podatkowi od towarów i usług, z możliwością odliczenia podatku naliczonego, w przypadku odbiorcy z poza Unii Europejskiej – stawka VAT %.


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pozyskiwania odbiorców towarów (akwizycja) w imieniu i na rachunek włoskiego podmiotu gospodarczego posiadającego NIP UE. Odbiorcy towarów są polskimi podmiotami gospodarczymi, podmiotami gospodarczymi z krajów Unii Europejskiej, a także podmiotami z terytorium państw trzecich. Wykonywane przez Podatnika usługi, zgodnie z oświadczeniem, zostały zakwalifikowane do grupowania PKWiU 51.19.10.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2. Przepis ust. 2 stanowi, iż w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczenia usługa - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. W przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1, podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, przepis ust. 2 stosuje się pod warunkiem wykazania tego numeru na fakturze dokumentującej wykonanie tej czynności (§ 4 ust. 3).

Miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest, stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W przedmiotowej sprawie więc miejscem świadczenia usługi będzie, stosownie do § 4 ust. 1 w/w rozporządzenia kraj w którym znajdują się towary w momencie rozpoczęcia ich wysyłki (w pytaniu Włochy).

Przepisy § 4 ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia miałyby więc zastosowanie w sytuacji kiedy usługobiorca, w tym przypadku kontrahent włoski, zidentyfikowany by był dla potrzeb podatku od wartości dodanej w państwie członkowskim innym niż terytorium państwa członkowskiego w którym ma miejsce świadczenia usługa (tu: innym niż Włochy).

Zasada wymieniona powyżej ( w § 4 ust. 1 rozporządzenia) obowiązuje niezależnie od tego, czy państwo w którym mają siedzibę odbiorcy wysyłanych z Włoch towarów jest państwem członkowskim czy też państwem trzecim w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Podatnik zobowiązany jest do dokumentowania przedmiotowych usług fakturą VAT bez określenia wartości podatku (§ 30 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Jeżeli podatnik świadczy usługi poza terytorium kraju, ma zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj