Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDF/415-0095/05 PBB1/415-106/06
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-0095/05 PBB1/415-106/06
Data
2006.01.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
leasing kapitałowy
wartość początkowa środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy ta część podatku od towarów i usług, wynikająca z faktury otrzymanej na sumę opłat leasingowych, która nie podlega odliczeniu od podatku należnego podwyższa wartość początkową środka trwałego będącego przedmiotem umowy leasingu.


Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w spółce cywilnej, w zakresie praktyki stomatologicznej.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka świadczy usługi zarówno opodatkowane podatkiem od towarów i usług jak i usługi zwolnione z tego podatku.

Według szacunkowej prognozy sprzedaży uzgodnionej z Naczelnikiem Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w formie protokołu ustalono proporcje do obliczania kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od kwoty podatku należnego na poziomie 20%.

W dniu 05.09.2005r. wspólnicy podpisali umowę leasingu "finansowego" na zakup sprzętu medycznego. Umowa leasingu spełnia wymogi określone w art.23f ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Protokół odbioru przedmiotów leasingu podpisano 20.09.2005r. Zapłata podatku VAT od całej wartości umowy leasingowej nastąpiła 29.09.2005r.

Wątpliwość wnioskodawcy budzi kwestia, czy ta część podatku od towarów i usług, wynikająca z faktury otrzymanej na sumę opłat leasingowych, która nie podlega odliczeniu od podatku należnego podwyższa wartość początkową środka trwałego będącego przedmiotem umowy leasingu.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w nin. sprawie, zgodnie z którym wartość początkową przedmiotowego środka trwałego stanowi suma ceny netto (ceny pomniejszonej o podatek VAT) zapłaconej dostawcy sprzętu, oraz kwot podatku VAT nie podlegającego odliczeniu, dotyczących zarówno części kapitałowej jak i odsetkowej opłat leasingowych.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy.

Art. 23a pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) stanowi: "Ilekroć w rozdziale jest mowa o umowie leasingu - rozumie się przez to umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty."

Zgodnie z art. 23f ust. 1 w/w ustawy do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 23b ust. 1 (tzn. opłat ustalonych w umowie leasingu, ponoszonych przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

  1. umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,
  2. suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
  3. umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.

Zgodnie zaś z art.22ł ust.4 w/w ustawy od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, przekazanych do używania na podstawie innych umów niż wymienione w ust. 1, odpisów amortyzacyjnych od tych składników dokonują odpowiednio finansujący lub korzystający na zasadach określonych w art. 22h-22k i art.22m, z uwzględnieniem przepisów rozdziału 4a.

Przepisy powołanej wyżej ustawy nie określają dla korzystającego (leasingobiorcy) szczególnych zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych, będących przedmiotem umowy leasingu.

Zatem w tym przypadku znajdą zastosowanie ogólne przepisy dotyczące zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych.

Z treści wniosku wynika, że finansujący nabył przedmiot umowy leasingu w drodze zakupu a zatem znajdą zastosowanie w nin. sprawie przepisy art. 22g ust.1 pkt 1 i ust.3 w/w ustawy, które stanowią: "Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia.

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z

wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku."

Zatem w przedmiotowej sprawie na wartość początkową środka trwałego podlegającego amortyzacji u korzystającego składać się będzie oprócz ceny netto zakupu w/w sprzętu medycznego (kwoty należnej zbywcy) także kwota podatku od towarów i usług w tej części, w której podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego, jednakże dotyczy to tylko podatku VAT przypadającego na część tzw. kapitałową opłat leasingowych, tzn. stanowiącą spłatę wartości początkowej środków trwałych.

Zgodnie z art.23 ust.1 pkt 43 lit. a w/w ustawy: "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

  • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej."

Biorąc powyższe pod uwagę podatek od towarów i usług przypadający na tzw. część odsetkową opłat leasingowych podlega zaliczeniu wprost do kosztów uzyskania przychodów na podstawie w/w art.23 ust.1 pkt 43 lit.a tiret drugie w związku z art.23f ust.1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym i nie wpływa na wartość początkową środka trwałego.

Reasumując zatem powyższe tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj