Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
II-2/406/32/2005
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/406/32/2005
Data
2005.11.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
decyzja ustalająca
karta podatkowa
odpowiedzialność solidarna
odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe
podmiotowość podatkowa spółki cywilnej
spółka cywilna
ustalanie


Pytanie podatnika
Czy będąc podatnikiem podatku dochodowego w formie karty podatkowej dla prowadzonej w ramach spółki cywilnej dzialalności gospodarczej w zakresie usług kominiarskich ( wraz ze wspólnikiem) podatek ustalany w formie decyzji organu podatkowego jest podatkiem należnym od spółki, czy też od każdego ze wspólników osobno, bądź też czy można traktować , że ustalony podatek przypisany jest każdemu ze wspólników po połowie oraz czy zobowiązanym do zapłaty ustalonego w decyzji podatku jest adresat decyzji, czy też każdy ze wspólników solidarnie? Jednocześnie proszę o wyjaśnienie, czy płatności tego podatku można dokonywać pod numerem NIP spółki.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 25 października 2005r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 26.10.2005r.), w zakresie dotyczącym zasad ustalania zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej dla podatników prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i płatności podatku z tytułu karty podatkowej .

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2005r. Pan zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji, o zakresie stosowania przepisów dotyczących zryczałtowanego podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej .

Z treści złożonego przez podatnika wniosku wynika, że od października 1993 r. prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej w zakresie usług kominiarskich, opodatkowaną na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej. Co roku podatnik otrzymuje na swój adres decyzję z tut. organu podatkowego, ustalającą wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu karty podatkowej na dany rok podatkowy. Zdaniem Pana, podatek w formie zryczałtowanej ustalany jest nie tylko dla niego jako podatnika lęcz łącznie dla wszystkich wspólników spółki cywilnej. Wskazuje na to między innymi także stawka tego podatku. Podatnik zdaje sobie sprawę z tego, że spółka cywilna jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej nie może być podmiotem podatku dochodowego, uważa jednak, że zgodnie z przepisem art. 30 ust. 1 ustawyo zryczałtowanym podatku dochodowym, ustalony w decyzji podatek w formie karty podatkowej należny jest od spółki tj. solidarnie od wspólników. Dlatego też ww. podatnik opłaca podatek z tytułu karty podatkowej wspólnie ze wspólnikiem pod NIP -em spółki cywilnej.

Wątpliwości w powyższym zakresie powstały z chwilą, gdy podatnikowi starającemu się o kontynuację ubezpieczenia w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i przedkładającemu otrzymane od tut. organu podatkowego decyzje oraz zaświadczenie o wysokości miesięcznej stawki karty podatkowej odmówiono kontynuacji ubezpieczenia w KRUS z uwagi na przekroczenie określonej w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników kwoty podatku za 2003r. Z uzasadnienia decyzji organu rentowego wynika między innymi, że wnioskodawca nie spełniał ustawowego wymogu do pozostawania w ubezpieczeniu społecznym rolników z uwagi na przekroczenie dopuszczalnego limitu kwoty podatku w oparciu o przedłożoną przez podatnika decyzję ustalającą wysokość karty podatkowej, uznając iż podatek tam wykazany jest podatkiem dotyczącym wyłącznie adresata decyzji tj. podatnika. Odnosząc się do powyższego tut. organ podatkowy zważył co następuje :

W oparciu o przepis art. 25 ust. 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r., Nr 144 poz. 930 ze zm.) podatnicy prowadzący działalność gospodarczą określoną w art. 23 ust. 1 pkt 1-6 mogą być opodatkowani w formie karty podatkowej również wtedy, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej, pod warunkiem, że łączna liczba wspólników oraz zatrudnionych pracowników, nie przekracza stanu zatrudnienia określonego w tabeli, stanowiącą integralną część ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 zd. 3 cyt. wyżej ustawy w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.

Właściwy miejscowo w sprawie podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej - zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy jw. jest naczelnik urzędu skarbowego według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej a w razie niedopełnienia zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu - według miejsca zamieszkania podatnika lub siedziby spółki, a jeżeli nie można ustalić siedziby spółki - według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników. Naczelnik urzędu skarbowego na podstawie przepisu art. 30 ust. 1, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzje ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w decyzji tej wymienia się wszystkich jej wspólników.

Decyzja ustalająca wysokość stawki kart podatkowej na dany rok podatkowy dotyczy wszystkich wspólników , co potwierdza wysokość stawki karty podatkowej w porównaniu do stawki określonej dla indywidualnych podatników .

Ponadto zdaniem tut. organu podatkowego przepis art. 31 ust. 1 zd. 2 cyt. ustawy -zgodnie z którym , do podatników opodatkowanych w ramach spółki cywilnej stosuje się również zasadę obniżania należnego podatku o kwoty zapłaconych przez poszczególnych wspólników składek na ubezpieczenie zdrowotne - stanowi potwierdzenie tego, iż podatnikami podatku opłacanego w formie karty podatkowej pozostają poszczególni wspólnicy, a ich odpowiedzialność za zapłacony podatek dochodowy ustalony w ww. formie jest solidarna.

Jednocześnie tut. organ podatkowy podziela stanowisko podatnika, że płatność podatku z tytułu karty podatkowej można dokonywać pod numerem NIP-u spółki cywilnej.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje jak niżej:

1) powyżej przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,

2) zgodnie z art. 14b cytowanej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu ich zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia, za pośrednictwem tut. organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj