Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-5-1/GW/06
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-5-1/GW/06
Data
2006.01.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
miejsce
miejsce świadczenia
miejsce świadczenia usług
odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy przysługuje mu prawo do zwrotu podatku VAT naliczonego związanego ze sprzedażą niepodlegającą opodatkowaniu (tj. sprzedaży praw własności intelektualnej, świadczenia usług inżynierskich i projektowych na rzecz firmy norweskiej) w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wystąpi sprzedaż opodatkowana w kraju.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 19 października 2005 r. (doręczonego dnia 21 października 2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 19 grudnia 2005 r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie P.............................., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art.14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem z dnia 19 października 2005 r. (doręczonym dnia 21 października 2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 grudnia 2005 r. Pan ................................ zwrócił się o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. Podatnik, zgodnie z umową zawartą ze spółką norweską sprzedaje jej, za wynagrodzeniem wszelkie prawa własności intelektualnej związane z tworzonym projektem dotyczącym konstrukcji metalowych. W związku z tym występuje u niego sprzedaż, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Sporadycznie występuje sprzedaż opodatkowana na terytorium kraju.

W związku z powyższym podatnik pyta czy przysługuje mu prawo do zwrotu podatku VAT naliczonego związanego ze sprzedażą niepodlegającą opodatkowaniu (tj. sprzedaży praw własności intelektualnej, świadczenia usług inżynierskich i projektowych na rzecz firmy norweskiej) w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wystąpi sprzedaż opodatkowana w kraju.

Podatnik twierdzi, że prawo takie mu przysługuje.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 8 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W myśl natomiast art. 87 ust. 5 wskazanej ustawy na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4 tj. w terminie 60 dni.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego w kraju zakupu przyznane zostało podatnikom także w sytuacji, gdy nabyte towary lub usługi przeznaczone są dla działalności gospodarczej realizowanej poza terytorium kraju, jeśli charakter tej działalności jest taki, ze gdyby prowadzona ona była na terytorium kraju, dawałaby prawo do odliczenia podatku naliczonego, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Transakcjami, które nie podlegają opodatkowaniu w kraju zakupu towarów lub usług, mogą być zarówno czynności wykonane poza terytorium Polski, w związku z prowadzoną tam działalnością gospodarczą, jak i czynności wykonywane w ramach działalności prowadzonej w kraju zakupu, w przypadku których miejscem świadczenia będzie terytorium państwa trzeciego (np. Norwegia).

P................................. świadczy na rzecz kontrahenta norweskiego usługi sprzedaży praw własności intelektualnych, inżynierskie i projektowe, dla których miejsce świadczenia przypada poza terytorium kraju (nie są to czynności opodatkowane na terytorium Polski). W ocenie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu jest zatem - stosownie do wyżej powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - uprawniony do dokonania odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z tymi czynnościami jeżeli posiada dokumenty, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt. 1 ustawy, jak również do ubiegania się o zwrot kwot podatku naliczonego z tego tytułu, pomimo że nie wystąpi w danym okresie sprzedaż opodatkowana na terytorium kraju, w terminie 60 dni pod warunkiem złożenia umotywowanego wniosku. W ocenie tut. organu wniosek ten powinien być złożony wraz z deklaracją VAT-7 za dany okres rozliczeniowy, gdzie w pozycji 21 podatnik winien zadeklarować obrót z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju, a w odpowiednich pozycjach części D.2. deklaracji podatek naliczony związany z wykonywaniem tych czynności.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art.14a§4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki od podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów tej opłaty zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z poz. 1 i 2, części I załącznika opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, a od załącznika do podania 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj