Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-81/64726/05/DP
z 31 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-81/64726/05/DP
Data
2006.01.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
garaż
opłata eksploatacyjna
podatek od towarów i usług
przegląd techniczny


Pytanie podatnika
Czy Spółdzielnia powinna naliczać podatek VAT od opłat eksploatacyjnych, a także czy za okresowe kontrole w zakresie sprawdzania stanu technicznego garaży, za które Spółdzielnia ponosi koszty wraz z podatkiem VAT, powinna obciążyć członków Spółdzielni kwotą brutto i ponownie naliczyć VAT?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30.11.2005r.

Z wniosku z dnia 30.11.2005r. (data wpływu do tut. organu 01.12.2005r.) uzupełnionego w dniu 16.12.2005r. wynika, że Spółdzielnia posiada w swoich zasobach wolno stojące garaże do których członkowie spółdzielni posiadają spółdzielcze własnościowe prawo. Spółdzielnia zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych pobiera od swoich członków opłaty eksploatacyjne, na które składają się m.in. podatki i opłaty za zużytą energię. Opłaty te związane są z utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni. Podatnik do powyższych opłat nalicza podatek VAT.

Ponadto Spółdzielnia zgodnie z prawem budowlanym obowiązana jest do przeprowadzania okresowych kontroli w zakresie sprawdzania stanu technicznego garaży polegających m.in. na kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i instalacji elektrycznych. Za przeprowadzone prace Podatnik poniesie koszty wraz z podatkiem VAT. Spółdzielnia nie będzie obciążała z tego tytułu jednorazową opłatą członków spółdzielni, którzy są posiadaczami garaży. Powyższe koszty będą opłatami miesięcznymi i będą stanowiły część kosztów eksploatacyjnych. W związku z powyższym Podatnik wprowadzi do karty użytkownika dodatkową pozycję - przeglądy techniczne. Środki tam zgromadzone pokryją w 2006r. koszty związane z przeglądami technicznymi, a także te, które Spółdzielnia ponosi na utrzymanie mienia spółdzielczego.

W takim stanie faktycznym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy jest prawidłowym naliczać podatek VAT od opłat eksploatacyjnych, a także czy za okresowe kontrole w zakresie sprawdzania stanu technicznego garaży, za które Spółdzielnia poniesie koszty wraz z podatkiem VAT, powinna obciążyć członków Spółdzielni kwotą brutto i ponownie naliczyć VAT.

Zdaniem Podatnika opłaty eksploatacyjne jak i opłaty za okresowe przeglądy techniczne garaży, do których członkowie Spółdzielni posiadają spółdzielcze własnościowe prawo nie powinny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca zwalnia od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1,2,4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 w/w ustawy, lokalem jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).Przepisy ustawy o własności lokali w art. 2 ust. 2 stanowią, że samodzielnym lokalem mieszkalnym w rozumieniu tej ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

Ustawodawca obok pomieszczeń pomocniczych wymienia także w art. 2 ust. 4 cyt. ustawy "pomieszczenia przynależne" i tak zgodnie z brzmieniem tego przepisu, do lokalu mogą przynależeć jako jego części składowe, pomieszczenia choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

W stanie faktycznym opisanym przez Podatnika mamy do czynienia z kosztami związanymi z przeglądami technicznymi garaży, które poniesie Spółdzielnia, i które stanowić będą część opłat eksploatacyjnych.

Jak wcześniej wskazano garaż nie jest lokalem mieszkalnym, nie jest również pomieszczeniem pomocniczym. Oznacza to, iż zwolnienie o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług nie obejmuje swoim zakresem opłat z tytułu eksploatacji i utrzymania garaży. W związku z powyższym wnoszone przez członków Spółdzielni opłaty eksploatacyjne wraz z wliczonymi w nie kosztami za przeglądy techniczne garaży podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, tj. wg stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowych do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj