Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-154/05
z 10 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-154/05
Data
2006.02.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
koszt przesyłki
stawki podatku
usługi pocztowe


Pytanie podatnika
jaką stawką podatku VAT opodatkować koszty przesyłki pocztowej w przypadku sprzedaży prowadzonej przez dom sprzedaży wysyłkowej (poprzez internet)


W rozpatrywanej sprawie przedstawiono następujący stan faktyczny:Strona jest podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży detalicznej prowadzonej przez domy sprzedaży wysyłkowej 52.61.Z ( w internecie). Wysyłając za pośrednictwem poczty towar pobiera od nabywcy zryczałtowaną opłatę za przesyłkę, która często jest wyższa od kosztów ponoszonych przez podatnika na rzecz Poczty Polskiej. Dostawa towarów opodatkowana jest stawką 22%.

Według stanowiska Wnioskodawcy - podatnik dolicza koszt usługi pocztowej do ceny towaru i ujmuje koszt przesyłki towaru w podstawie opodatkowania wg stawki 22%.

Zgodnie z art. 43 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 2 tego załącznika zostały wymienione usługi świadczone przez pocztę państwową, sklasyfikowane do grupowania PKWiU 64.11, co oznacza, że zwolnienie to ma charakter przedmiotowo-podmiotowy i ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez pocztę państwową i nie dotyczy innych podmiotów.

Nadto należy zauważyć, że w myśl art. 29 ust. 1 cyt. ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Tak więc kwota należna obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych z dostawą towarów oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę, której sprzedawca żąda od nabywcy. Jeżeli koszty przesyłki towaru zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów, to podstawa opodatkowania przy dostawie tego towaru powinna obejmować również kwotę stanowiącą zwrot kosztów przesyłki. Odrębne fakturowanie kosztów przesyłki pocztowej byłoby nieuzasadnione.Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Strony jest słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj