Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426PD/415/60/05
z 6 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426PD/415/60/05
Data
2006.01.06



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
badanie okresowe
koszty uzyskania przychodów
wydatki na rzecz pracowników
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej opłat za orzeczenia lekarskie pracowników zatrudnionych w mojej firmie na stanowisku agenta ochrony?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm. ) w związku ze złożonym przez Agencję O. wnioskiem z dnia 30.11.2005r. (data wpływu 05.12.2005r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego-Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż wydatek związany z uzyskaniem przez pracowników orzeczeń lekarskich , stwierdzających ,że pracownicy są zdolni do wykonywania powierzonych im zadań może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym w powyższym pismie stanem faktycznym, Agencja O.zatrudnia pracowników na stanowiskach agenta ochrony. Pracownik taki musi legitymować się aktualnym orzeczeniem lekarskim stwierdzającym , że jest zdolny do wykonywania powierzonych mu zadań, określonych w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997r. o ochronie osób i mienia (Dz.U. Nr 114, poz. 740 i z 1999r. Nr 11, poz.95).Podatnik informuje, że bez aktualnych badań lekarskich osoba taka nie może pracować. Orzeczenie lekarskie wydawane jest nie na dłużej niż trzy lata, a koszty z tym związane ponosi podatnik. Ponadto nadmienia , że nie jest zobowiązany przepisami kodeksu pracy ani innych ustaw do ponoszenia kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników. Zdaniem podatnika do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć w całości koszt orzeczenia lekarskiego, potwierdzonego fakturą wystawioną przez podmiot gospodarczy wykonujący ww. badania.Organ podatkowy nie zgadza się z zajętym przez podatnika stanowiskiem.

W myśl przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu ,z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 powołanej ustawy. Zgodnie jednakże z treścią przepisu art. 23 ust.1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , nie uważa się za koszt uzyskania przychodu kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw. W złożonym wniosku podatnik podnosi , iż nie jest zobowiązany przepisami Kodeksu pracy ani innych ustaw do ponoszenia kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników. W związku z tym poniesione wydatki na orzeczenia lekarskie dla pracowników, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu w pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reasumując , organ podatkowy nie zgadza się ze stanowiskiem zajętym przez podatnika. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Nie jest wiążąca dla podatnika ,wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej. Z posiadanych danych przez tutejszy organ podatkowy wynika , iż w dacie wydania niniejszego postanowienia wobec Pana nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa , postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005r. Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia-na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (j.t. Dz.U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) wniesione zażalenie winno zawierać znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj