Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-143-144-1-GK/05
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-143-144-1-GK/05
Data
2006.01.03



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura zbiorcza
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
szczególny moment powstania obowiązku podatkowego
usługi transportowe
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy prawidłowym jest wystawianie jednej zbiorczej faktury dokumentującej wykonanie wszystkich usług transportowych w przeciągu jednego miesiąca na koniec danego miesiąca?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w zakresie dokumentowania wykonywanych usług transportowych dla celów podatku od towarów i usług , przedstawione w piśmie z dnia 28 września 2005 r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28 września 2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 03 października 2005r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka świadczy usługi transportowe. Po wykonaniu usługi każdorazowo wystawiana jest faktura VAT. Spółka zadała pytanie czy prawidłowym jest wystawianie jednej zbiorczej faktury dokumentującej wykonanie wszystkich usług transportowych w przeciągu jednego miesiąca na koniec danego miesiąca. W opinii Podatnika możliwość taka istnieje jedynie w przypadku wykonania usług w miesiącach, które liczą mniej niż 31 dni, z uwagi na upływ 30 dniowego terminu powstania obowiązku podatkowego dla wykonanych usług w pierwszym dniu takiego miesiąca, przykładowo Spółka podała, iż nie jest możliwym zastosowanie jednej faktury w miesiącu sierpniu, gdyż usługi wykonane 01 sierpnia winny być zafakturowane przed dniem 31 sierpnia.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą") obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków m.in. taborem samochodowym. Zgodnie natomiast z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 978 ze zm. - zwanym dalej "rozporządzeniem") w przypadkach określonych m.in. w art. 19 ust. ust. 13 pkt 1-5 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, natomiast zgodnie z ust. 2 § 15 rozporządzenia, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w sprawie.

Zatem w sytuacji, gdy nabywca usług transportowych nie dokonał zapłaty za wykonaną usługę, faktura potwierdzająca jej wykonanie winna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania usługi. Sposób obliczania terminów podanych w dniach został określony w art. 12 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi, iż jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. Powyższe oznacza, iż w przypadku wykonania usługi w 1. dniu miesiąca, który liczy sobie 31 dni, obowiązek podatkowy z tytułu jej wykonania (w przypadku nieotrzymania całości lub części zapłaty) powstanie 31 dnia tego miesiąca, zatem istnieje możliwość wystawienia faktury dokumentującej świadczenie usług w danym miesiącu w ostatnim dniu tego miesiąca (pod warunkiem braku całkowitej lub częściowej zapłaty). Natomiast w przypadku, gdy nabywca usługi dokona płatności za tę usługę faktura winna być wystawiona w dniu otrzymania zapłaty.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż w przypadku wystawienia zbiorczej faktury dokumentującej świadczenie usług w ciągu całego miesiąca, faktura taka musi spełniać wszystkie inne wymogi stawiane fakturom VAT przez przepisy rozporządzenia, m.in. zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług. Powyższe oznacza, iż taka faktura musi zawierać m.in. wyszczególnienie każdej ze zleconych usług przewozowych.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenie przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj