Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
US I/415/27/05/SŁ
z 31 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/415/27/05/SŁ
Data
2006.01.31



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenia rzeczowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy od świadczeń rzeczowych finansowanych z ZFŚS dla emerytów (rencistów) i dla dzieci emeryta (rencisty) tj. paczek żywnościowych i paczek dla dzieci z okazji Mikołajek winien być naliczony i odprowadzony 10% zryczałtowany podatek dochdowy?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 listopada 2005r. (wpływ do tut. organu 09.12.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 09.01.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zakupiono dla emerytów i rencistów (byłych pracowników) paczki żywnościowe a dla dzieci tych osób - paczki ze słodyczami z okazji Mikołajek. Strona zwraca się z zapytaniem, czy od ww. świadczeń rzeczowych należy pobrać 10% zryczałtowany podatek dochodowy. Zdaniem Strony zakup paczek korzysta ze zwolnienia do kwoty 2280zł na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa co następuje.

Wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł. - co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z ww. przepisem, świadczenia rzeczowe otrzymywane przez emerytów i rencistów zwolnione są z opodatkowania do wysokości 2280 zł. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia rzeczy, ani też świadczenia rzeczowego, dlatego też należy posłużyć się definicją zawartą w innych aktach prawnych. Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny, rzeczami są tylko przedmioty materialne. Materialny charakter, dający podstawę do zakwalifikowania jako świadczenia rzeczowe mają np. paczki świąteczne, wartość biletów do kina czy karnetu na basen.

Z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) wynika, że osobami uprawnionymi do korzystania z Funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści jako byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu.

W przedstawionym stanie faktycznym mamy więc do czynienia ze świadczeniami rzeczowymi otrzymanymi przez emeryta - rencistę jako byłego pracownika, które korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego wg zasad określonych w art. 21 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj