Interpretacja Urzędu Skarbowego w Złotoryi
PP/443/1/24-1/05
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1/24-1/05
Data
2005.10.27



Autor
Urząd Skarbowy w Złotoryi


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obliczenie podatku
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji odnośnie sposobu rozliczenia podatku od towarów i usług od przychodów uzyskiwanych przez biegłego sądowego opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


POSTANOWIENIE
Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotoryi stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 13 września br., uzupełnionym pismem z dnia 27 września br., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu rozliczenia podatku od towarów i usług za okres od stycznia do lipca 2005 r. od przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 września br. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Złotoryi wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W myśl przepisu art. 14a § 1 cyt. na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 tejże ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze względu na fakt, iż złożony w dniu 13 września br. wniosek nie spełniał wymogów określonych przepisem art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, tut. organ podatkowy pismem z dnia 21 września br. znak: PP/443/24/05 wezwał Pana do uzupełnienia wniosku, poprzez wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego; pismo wyjaśniające w tej sprawie wpłynęło w dniu 28 września br.
Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym stanu faktycznego wynika, że jako biegły sądowy wykonuje Pan ekspertyzy na zlecenie sądów i organów ścigania. W dniu 2 sierpnia br. złożył Pan zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług, podając datę powstania obowiązku podatkowego - 1 stycznia br. W okresie od stycznia do lipca br. za wykonane usługi w ww. zakresie wystawił Pan rachunki. Od kwot wynikających z rachunków zostały odprowadzone jedynie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
W związku z faktem, iż obowiązujące przepisy nakładają na osoby wykonujące czynności jako biegli sądowi obowiązek opodatkowania tychże czynności podatkiem od towarów i usług, od przychodów uzyskanych w okresie: styczeń - lipiec 2005 r. obliczył Pan należny podatek VAT poprzez odjęcie 18,03% wartości tych przychodów; różnica pomiędzy kwotą wykazaną na rachunku a kwotą obliczoną ww. metodą stanowi należny podatek VAT.
Oceniając przedstawiony we wniosku z dnia 13 września br. oraz w piśmie uzupełniającym z dnia 27 września br. stan faktyczny w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz ustosunkowując się do stanowiska wnioskodawcy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotoryi stwierdza, co następuje.
Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.), cena jest to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.
Z powyższego wynika, że kwoty wykazane na wystawionych przez Pana rachunkach w okresie: styczeń - lipiec 2005 r., będące ceną świadczonych usług, stanowią kwoty brutto, zatem zawierają w sobie podatek od towarów i usług. W związku z tym, przy obliczeniu należnego podatku od towarów i usług należy posłużyć się tzw. "rachunkiem w stu", wg postanowień przepisu art. 85 ustawy o podatku od towarów i usług.
Przepis art. 85 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, że w przypadku świadczenia przez podatnika usług, w tym w zakresie handlu i gastronomii, kwota podatku należnego może być obliczana jako iloczyn wartości dostawy i stawki - 18,03% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 22%.
Mając na względzie powyższe, tut. organ podatkowy potwierdza Pana stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 13 września br. oraz piśmie uzupełniającym z dnia 27 września br., zgodnie z którym wartości wykazane na rachunkach wystawionych przez Pana w okresie od stycznia do lipca br. traktuje się jako kwoty brutto zawierające podatek VAT, który oblicza się stosując "rachunek w stu".
Zgodnie z przepisem art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia tego wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj