Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bolesławcu
PDII/415/1/14/05
z 2 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/1/14/05
Data
2006.01.02



Autor
Urząd Skarbowy w Bolesławcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
koszt
nieruchomości
spółdzielnie
sprzedaż nieruchomości
wkład budowlany


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego można pomniejszyć o kwotę wkładu budowlanego uiszczonego przed uzyskaniem przychodu ze środków uzyskanych na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży?


P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bolesławcu stwierdza, że stanowisko Pani... – przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2005 r., który wpłynął w dniu 03.10.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
W dniu 03 października 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bolesławcu wpłynął wniosek Pani... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pani... dokonała w dniu 07.11.2003 r. sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu za kwotę 75.000,00zł natomiast w dniu 23.10.2003 r. mieszkanie to zostało przydzielone pytającej na zasadach własnościowego prawa (zmiana statusu lokatorskiego na własnościowe), po uprzednim uzupełnieniu wkładu budowlanego w wysokości ok. 16.000,00zł, które było warunkiem, aby to mieszkanie można było sprzedać. Kwotę 15.000,00zł pytająca uzyskała na podstawie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania z dnia 01.09.2003 r. zawartej z przyszłymi nabywcami mieszkania.

Pani... zwróciła się z pytaniem czy podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tyt. sprzedaży nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie kwota 75.000,00zł pomniejszona o zapłacony wkład budowlany w wysokości 15.000,00zł, pokryty z uzyskanych środków na podstawie umowy przedwstępnej z dnia 01.09.2003 r....
Stanowisko podatnika jest następujące:
Pani... uważa, że podstawą opodatkowania powinna być kwota 60.000,00zł gdyż ustawodawca stanowiąc, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest jej wartość pomniejszona o koszty sprzedaży nie wskazuje jakie koszty należy uważać za koszty sprzedaży. Należy w związku z tym zaznaczyć, iż do kosztów sprzedaży zalicza się tylko te koszty, które musiały być poniesione aby mogło dojść do sprzedaży.

Stanowisko podatnika jest nieprawidłowe:
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym w roku uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości czyli 2003, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe (potoczne) rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku. Można do takich kosztów zaliczyć:
koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego,
• prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości,
koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości,
• wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej.

Powyższe oznacza, iż przychodu ze sprzedaży nie można pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu, w tym przypadku o wydatki poniesione na nabycie mieszkania będącego przedmiotem sprzedaży, a jedynie o ww. koszty odpłatnego zbycia, tj. o koszty bezpośrednio związane ze sprzedażą nieruchomości a nie jej nabyciem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika natomiast, iż kwota 16.000,00zł uiszczona przez Panią... na rzecz spółdzielni mieszkaniowej była wydatkiem niezbędnym dla przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu co z kolei umożliwiło podatniczce sprzedaż tego prawa i uzyskanie przychodu.
W związku z powyższym przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu, Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj