Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zabrzu
USPDFD/415/1/2006/I
z 30 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPDFD/415/1/2006/I
Data
2006.01.30



Autor
Urząd Skarbowy w Zabrzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
opodatkowanie
umowa zlecenia
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy zaliczkę wypłaconą z tytułu zawartej umowy zlecenia mam obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zabrzu stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2005 r., który wpłynął w dniu 29 grudnia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania zaliczki wypłaconej z tytułu zawartej umowy zlecenia i wykazania jej w zeznaniu rocznym jest:

- prawidłowe w kwestii dotyczącej pobrania i wpłacenia przez płatnika pobranych zaliczek na podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego od wypłaconej zaliczki należności z tytułu umowy zlecenia oraz nieopodatkowywania po raz drugi otrzymanej zaliczki przez zleceniobiorcę,
- nieprawidłowe w kwestii dotyczącej rozliczenia należności z tytułu zawartej umowy zlecenia.

Uzasadnienie

W dniu 29 grudnia 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zabrzu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 9 stycznia 2006 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 17 stycznia 2006 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Stan faktyczny

Z pisma podatnika wynika, iż zawarł on ustną umowę zlecenia, polegającą na doprowadzeniu do klienta, który miał nabyć spółkę X. Zlecenie miało opiewać na kwotę odpowiadającą 50 % wartości prowizji, jaką za pośrednictwem zleceniobiorcy miała otrzymać firma Y. Nabywca został przez zleceniobiorcę znaleziony i transakcja zakupu została dokonana. Firma Y otrzymała prowizję w wysokości ... netto plus 22 % VAT, natomiast zmieniła ona swoje postanowienia co do wysokości wynagrodzenia zleceniobiorcy na 10 % minus 19 % podatku dochodowego. Do dnia 21.12.2005 r. zleceniodawca wypłacił jedynie zaliczkę ? 1/3 należności pomniejszoną o wartość podatku dochodowego (19%) co stanowiło kwotę ... Pomimo wielokrotnych próśb zleceniodawca nie przedstawił zleceniobiorcy umowy dokumentującej dokonanie czynności, jak również nie przekazał deklaracji rozliczeniowej (PIT-8B). Podatnik nie doliczył do dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym za 2004 r. otrzymanej zaliczki z uwagi na to, iż zleceniodawca nie wypłacił całej należnej kwoty, a w przedmiotowej sprawie toczy się postępowanie w prokuraturze, po złożeniu przez pełnomocnika podatnika doniesienia o popełnieniu przestępstwa.Ponadto podatnik oświadczył, iż w dniu realizacji transakcji nie posiadał samodzielnej działalności gospodarczej, prowadził jedynie spółkę cywilną z Panią Z, jednakże przedmiotowa umowa zlecenia zawarta została pomiędzy firmą Y, a podatnikiem jako osobą fizyczną.

Stanowisko podatnika

Zdaniem podatnika:
? skoro płatnik (zleceniodawca) potrącił z zaliczki 19 % podatku dochodowego to powinien przekazać go do właściwego Urzędu Skarbowego,
? podatnik (zleceniobiorca) nie powinien po raz drugi opodatkowywać tego dochodu,
? podatnik (zleceniobiorca) powinien po zakończeniu wszystkich działań przez prokuraturę, policję i właściwe sądy otrzymaną całą kwotę ująć w zeznaniu za rok w którym zakończą się wszelkie spory, a zleceniodawca przekaże pełną kwotę.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W myśl art. 41 ust. 1 wyżej powołanej ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom fizycznym, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z tytułu m. in. umowy zlecenia, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).
Ponadto, stosownie do art. 42 ust. 1 cytowanej ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki ? na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru.

Wyżej powołane przepisy jednoznacznie obligują więc płatnika do pobrania i wpłacenia pobranych zaliczek od wypłaty nawet części należności z tytułu zawartej umowy zlecenia właściwemu miejscowo urzędowi skarbowemu.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1 oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru ? w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.
Natomiast w myśl art. 45 wyżej powołanej ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Na podatniku ciąży zatem bezwzględny obowiązek podatkowy związany z zadeklarowaniem, obliczeniem i wpłaceniem podatku. Tym samym ustawodawca zobowiązał podatników do samoobliczenia podatku, a obliczony i przedstawiony w zeznaniu podatek dochodowy jest podatkiem należnym za dany rok, dopóki sam podatnik nie skoryguje błędnego zeznania lub gdy organ podatkowy w drodze decyzji nie określi innej wysokości podatku (art. 45 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Jednocześnie powołany wyżej przepis nie przewiduje żadnych okoliczności (np. w postaci toczącego się postępowania w prokuraturze), które zwalniałyby podatnika z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego.
Reasumując powyższe rozważania należy stwierdzić, iż niezależnie od faktu, czy podatnik otrzymał informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy czy jej nie otrzymał, na podatniku ciążył obowiązek złożenia zeznania podatkowego, w którym należało wykazać wszystkie dochody podlegające opodatkowaniu, w tym również otrzymane w ciągu roku podatkowego zaliczki należności z tytułu wykonanych umów zleceń, wykazując jednocześnie kwoty zaliczek na podatek dochodowy, do pobrania których był zobowiązany płatnik.Tak wiec podatnik, wykazując w zeznaniu rocznym dochód z tytułu części otrzymanej należności z umowy zlecenia, wykaże równocześnie kwotę należnej z tego tytułu zaliczki, w związku z czym dochód, o którym mowa we wniosku nie będzie opodatkowany dwukrotnie.
Natomiast w przypadku otrzymania informacji PIT-11/PIT-8B za 2004 r. po upływie terminu do złożenia zeznania i jeżeli dane w niej zawarte będą się różnić od wykazanych przez podatnika w rocznym zeznaniu podatkowym, powinien on złożyć stosowną korektę za ten rok.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj