Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-338/9/05/MC
z 13 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-338/9/05/MC
Data
2006.01.13



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
bonus
moment powstania przychodów
premia pieniężna


Pytanie podatnika
W jakim momencie (w świetle brzmienia art. 12 ust. 3 ustawy o p.d.o.p. ) Spółka będzie zobowiązana rozpoznać przychód podatkowy z tytułu bonusów, skoro warunki ich uzyskania zostały spełnione w jednym roku obrotowym/podatkowym Spółki, a wystawienie faktury oraz faktyczne otrzymanie przez Spółkę płatności nastąpiło w kolejnym roku podatkowym?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 23 listopada 2005 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 29 listopada 2005 r.)


postanawia


uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka uzyskuje od swoich kontrahentów krajowych tzw. bonusy (premie pieniężne za zrealizowanie określonego poziomu obrotów z danym kontrahentem). Okresy rozliczeniowe dla poszczególnych bonusów dzielą się na kwartalne, półroczne i roczne (podział na bonusy kwartalne, półroczne i roczne odnosi się do roku kalendarzowego). Sporadycznie okresem rozliczeniowym może być także miesiąc kalendarzowy.

Uwzględniając treść wyjaśnień Ministerstwa Finansów, zawartych w piśmie z dnia 30 grudnia 2004 r. (sygn. PP3-812-1222/2004/AP/4026), jak również biorąc pod uwagę fakt, iż otrzymywanych bonusów nie można powiązać z żadną konkretną dostawą, Spółka wystawia swoim kontrahentom faktury na kwoty należnych jej bonusów.

Rok podatkowy Spółki rozpoczyna się 1 października każdego roku kalendarzowego i kończy się 30 września roku kolejnego.

Na dzień kończący rok obrotowy Spółki, Spółka spełnia warunki uprawniające ją do otrzymania bonusów kwartalnych i półrocznych. Wystawienie przez Spółkę faktury następuje zwykle już w kolejnym roku obrotowym Spółki. Także płatności kontrahentów związane z przyznaniem w/w rodzajów bonusów, następują w trakcie kolejnego roku obrotowego Spółki.

W związku z powyższym Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

W jakim momencie (w świetle brzmienia art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) Spółka będzie zobowiązana rozpoznać przychód podatkowy z tytułu bonusów, skoro warunki ich uzyskania zostały spełnione w jednym roku obrotowym/podatkowym Spółki, a wystawienie faktury oraz faktyczne otrzymanie przez Spółkę płatności nastąpiło w kolejnym roku obrotowym/podatkowym?

Według Spółki zgodnie z treścią art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami danego roku podatkowego są także przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, jeśli przychody te związane są z działalnością gospodarczą podatnika. Premia pieniężna otrzymana w związku z przekroczeniem określonego poziomu obrotów, jest dla Spółki przychodem z działalności gospodarczej (takie stanowisko zaprezentował np. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w piśmie z dnia 30 czerwca 2004 r., sygn. II US.I.PB/423-9/04). Przychód w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych staje się należny w dacie wskazanej w art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, treść powyższego przepisu uzasadnia twierdzenie Spółki, że za moment uzyskania przychodu z tytułu bonusów, Spółka powinna przyjmować dzień wystawienia faktury, niezależnie od faktu, iż wystawienie faktury może nastąpić w miesiącu kolejnym po miesiącu wypełniania warunków do uzyskania bonusów.

Reasumując swoje rozważania, skoro:

- znajdujące zastosowanie reguły wykładni przepisów prawa (w szczególności nakaz takiej interpretacji przepisów, aby żadna jego część nie okazała się zbędna) nie pozwalają na stwierdzenie, że pojęcie "usługi", jakim posługuje się ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 12 ust. 3a jest zbieżne znaczeniowo z pojęciem "usługi" z art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a nakazują raczej odwoływać się do pojęcia "usługi" z art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym,

- uchylenie starej i uchwalenie nowej ustawy o VAT nie zmieniło rozumienia słowa "faktura",

- przekroczenie poziomu obrotów, skutkujące przyznaniem bonusów nie było uznawane za usługę na gruncie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, tj. na gruncie ustawy, której pojęcia znalazły odzwierciedlenie w treści art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (a którego treść nie została zmieniona po dniu 1 maja 2004 r.) i podlegało dokumentowaniu notami księgowymi,

- przekroczenie poziomu obrotów skutkujące przyznaniem bonusów jest usługą na gruncie nowej ustawy o VAT (aczkolwiek obecnie trudno jest uznać, iż pojęcie usługi z art. 8 nowej ustawy o VAT jest tożsame z pojęciem usługi z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), przez co podlega dokumentowaniu fakturą VAT,

- Spółka zarówno przed, jak i po dniu 1 maja 2004 r. przekraczając wyznaczone poziomy obrotów nie wykonuje na rzecz swoich kontrahentów "usługi" w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast po dniu 1 maja 2004 r. Spółka zaczęła dokumentować przekroczenie określonych poziomów obrotu z kontrahentami fakturami VAT (czego przedtem nie dokonywała), Spółka jest zdania, że w świetle literalnego brzmienia art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinna rozpoznawać przychód z tytułu przyznawanych jej bonusów w chwili wystawienia kontrahentowi faktury VAT.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami informuje, co następuje:

Przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r, o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz, U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej updop - precyzyjnie określają sposób ustalenia momentu powstania przychodu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.W myśl art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.Zgodnie z art. 12 ust. 3a w/w ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1. wykonano usługę, zbyto prawo majątkowe lub

2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Odstępstwo od powyższej zasady unormowane zostało w art. 12 ust. 3c i ust. 3d, które odnoszą się do przychodów z tytułu najmu, dzierżawy, leasingu lub innych o podobnym charakterze oraz do usług świadczonych w sposób ciągłych. W związku z tym, że przepis art. 12 ust. 3d updop określający datę powstania przychodu w odniesieniu do usług ciągłych wymienia kategorie usług, do których ma zastosowanie (tj. do dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów), to przepis ten nie będzie miał zastosowania w odniesieniu do usług świadczonych przez Spółkę.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 3a przychód należny powstaje generalnie w momencie wystawienia faktury. Ustawodawca wyraźnie powiązał powstanie przychodu należnego z momentem wystawienia faktury lub rachunku. W przypadku gdy: wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę przed wystawieniem faktury, to datę powstania przychodu ustala się nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym powyższe zdarzenia miały miejsce.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka na dzień kończący rok obrotowy spełnia warunki uprawniające ją do otrzymania bonusów kwartalnych i półrocznych. Spółka wystawia kontrahentom faktury na kwoty należnych jej bonusów. Otrzymanych bonusów nie można jednak powiązać z żadną konkretną dostawą, ponieważ są one udzielane za zrealizowanie określonego poziomu obrotów. Wystawienie przez Spółkę faktury następuje zwykle już w kolejnym roku obrotowym Spółki. Także płatności dokonywane przez kontrahentów, związane z przyznaniem w/w bonusów, następują w trakcie kolejnego roku obrotowego Spółki.

Zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie Spółka, niezależnie od faktu spełnienia warunków uprawniających do uzyskania bonusów w poprzednim roku obrotowym, powinna ustalić przychód na podstawie art. 12 ust. 3a pkt 3 updop, stosownie, do którego za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia (zrealizowanie odpowiedniego poziomu transakcji).

Powyższa interpretacja została dokonana jedynie na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, nie określa natomiast pojęcia "usługi" ani obowiązków podatkowych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż w złożonym piśmie pełnomocnik Spółki nie wnioskował o to.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z treścią art. 14 b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14 b § 5 w/w ustawy. Na podstawie art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 PLN (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - Dz. U. z 2004 r. Nr 253 poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj