Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP5/443-5/05/KD/60799
z 25 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP5/443-5/05/KD/60799
Data
2005.08.25



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
kaucja gwarancyjna
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Spółka w ramach działalności gospodarczej zajmuje się między innymi obrotem samochodami i zapytuje czy w wypadku pobierania od klienta kaucji zwrotnej będącej zabezpieczeniem wykonania przyszłej umowy kupna - sprzedaży, a która to kaucja podlega zwrotowi w wypadku dojścia do skutku umowy, powstaje obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia ... (doręczony w dniu ...), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, odnoszącej się do opodatkowania kaucji zwrotnej

stwierdza

że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka w ramach działalności gospodarczej zajmuje się między innymi obrotem samochodami. Wnioskodawca zadaje pytanie, czy w wypadku pobierania od klienta kaucji zwrotnej będącej zabezpieczeniem wykonania przyszłej umowy kupna - sprzedaży, a która to kaucja podlega zwrotowi w wypadku dojścia do skutku umowy, powstaje obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zdaniem Spółki w wyżej wymienionym przypadku kaucja zwrotna nie jest obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 2 ww. ustawy i nie rodzi obowiązku podatkowego wynikającego z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik tut. Urzędu potwierdza powyższe stanowisko.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania w tej części. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN (t. I, Warszawa 1994 r.) kaucja jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Jak zatem wynika z przytoczonego zakresu znaczeniowego pojęcia "kaucja" nie stanowi należności (zaliczki) za wykonaną usługę, ani też sama nie stanowi usługi.

Zatem czynność pobrania kaucji jako zabezpieczenia gwarancyjnego nie jest czynnością opodatkowną wymienioną w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie, z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

A tym samym pobieranie kaucji w takiej sytuacji nie jest obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 ww. ustawy w myśl którego, podstawą opdatkowania jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku (...); i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Również otrzymanie kaucji nie jest otrzymaniem całości lub części zapłaty powodującej powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Wobec powołanych przepisów otrzymanie przez Spółkę kaucji zabezpieczającej należyte wykonanie umowy nie powoduje powstania obowiązku w podatku od towarów i usług, tym bardziej, że kaucja ustanowiona jest na czas trwania umowy, a po wykonaniu umowy (odbiorze towaru i zapłacie ceny) przedmiotowa kaucja gwarancyjna zwracana jest fizycznie na konto kupującego.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów j ej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu, podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj