Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grajewie
PV-443/4735/GK-2/5-II/06
z 2 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-443/4735/GK-2/5-II/06
Data
2006.02.02



Autor
Urząd Skarbowy w Grajewie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
biura
koszty uzyskania przychodów
obniżenie podatku należnego
wyposażenie


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione przez podatnika na urządzenie zaplecza socjalnego dla pracowników stanowią koszt uzyskania przychodu w miesiącu październiku 2005r. i w związku z tym czy przysługuje wnioskodawcy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT?


W dniu 21.11.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grajewie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. W piśmie zwrócił się Pan między innymi z pytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu sprzętu przeznaczonego do wyposażenia zaplecza socjalnego dla pracowników oraz urządzenia stanowiska recepcyjnego w pomieszczeniu biurowym firmy . Z przedmiotowego wniosku wynika, iż dnia 26 października 2005 r. zakupił Pan sprzęt w postaci stanowiska recepcyjnego, aneksu kuchennego, chłodziarko-zamrażarki oraz płyty elektrycznej, celem urządzenia zaplecza socjalnego dla pracowników. Nabycie w/w towarów udokumentowane zostało fakturą VAT. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego sformułował Pan własne stanowisko w sprawie, iż w rozliczeniu za miesiąc październik 2005 r. przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z zakupem tych towarów, ponieważ przedmiotowe wydatki związane są z prowadzeniem przez Pana działalności i są bezsprzecznie kosztami uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000, Nr 14, poz.176 z późn. zm.).

Mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny i stan prawny w dacie zaistnienia roazpatrywanego zdarzenia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie stwierdził : Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT" w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art 86 ust. 2 pkt 1 lit. a kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Na mocy art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (...) i nabył prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Jeżeli w tym terminie podatnik z powyższego prawa nie skorzysta, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT). W myśl natomiast art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jak stanowi art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Kosztem jest zatem poniesiony wydatek, który ma bezpośredni lub pośredni związek z uzyskiwanym przychodem, a ustawodawca nie wymienił go wśród tych, których nie uważa za koszty. Oznacza to, że do zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest istnienie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy wydatkiem a osiąganym przychodem.

Jeżeli zatem poniesione przez pana wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i w miesiącu październiku 2005 r. otrzymał Pan fakturę VAT dokumentującą ich nabycie oraz nabył w tym okresie prawo do rozporządzania towarem jak właściciel, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek wynikający z tej faktury powstanie w rozliczeniu za miesiąc październik 2005 r., a tym samym przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj