Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN/7/BT/2006
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN/7/BT/2006
Data
2006.02.20



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
deklaracje
korekta
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód ciężarowy
używany środek trwały


Pytanie podatnika
Korekta odliczonego przy zakupie samochodu ciężarowego podatku od towarów i usług.


POST ANO WIE NIE

Działając na podstawie art. 216 §I, art. 14a §I i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 07.02.2006r. w sprawie korekty odliczonego przy zakupie samochodu podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

W myśl art.14a §I ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § I, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a §4.

Pismem z dnia 07.02.2006r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż w kwietniu 2004r. nabyła Pani na potrzeby prowadzonej działalności samochód ciężarowy, który posiadał świadectwo homologacji na dany typ pojazdu. W związku z powyższym dokonała Pani odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup ww. samochodu w deklaracji VAT-7. Wyżej wymieniony samochód został przez Panią wprowadzony do ewidencji środków trwałych i użytkowany na potrzeby prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. W marcu 2006r. ma Pani zamiar użytkować go wyłącznie do celów prywatnych (nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą) oraz dokonać przerejestrowania ww. samochodu na samochód osobowy. Wątpliwości Pani dotyczą konieczności skorygowania podatku naliczonego odliczonego przy zakupie samochodu w związku ze zmianą przeznaczenia samochodu wykorzystywanego wcześniej na cele działalności gospodarczej. Zdaniem Pani, nie ma Pani obowiązku korekty podatku naliczonego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 25 ust.1 pkt2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm. ) obowiązującej do dnia 30.04.2004r.,obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kilogramów, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, nabyła Pani prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu samochodu. W sytuacji opisanej przez Panią brak jest podstaw do korekty podatku naliczonego odliczonego przy zakupie tego samochodu.

Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko Pani, iż nie ma Pani obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zwraca uwagę, iż zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązującej od dnia 01.05.2004r., przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.

Na mocy powyższych przepisów, w przypadku, gdy użytkowany przez Panią samochód stanowiący rzeczowy składnik majątku prowadzonego przez Panią przedsiębiorstwa zostanieprzekazany na własne (prywatne) potrzeby, czynność ta , jako zrównana z odpłatna dostawątowarów będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podstawę opodatkowania ww. czynności stanowić będzie cena nabycia towarów - art. 29 ust. 1 O ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Czynność ta na podstawie art. 106 ust. 7 cytowanej wyżej ustawy winna być udokumentowana fakturą wewnętrzną.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisówprawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art. 14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art. 14a §4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinnozawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj