Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP/443-45/1/05
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-45/1/05
Data
2005.07.01



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
korekta faktury
stan techniczny
stawki podatku
usługi kominiarskie
usługi konserwacyjne


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować do usług kominiarskich wykonywanych w budynkach mieszkalnych oraz czy można dokonać korekty wcześniej wystawionych faktur?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku złożonego w dniu 02.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem złożonym w tutejszym organie w dniu 02.06.2005 r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do usługi kominiarskiej polegającej na: czyszczeniu, usuwaniu sadzy, gniazd ptaków, uszczelnianiu przewodów oraz kontroli drożności łącznie z kontrolą stanu technicznego przewodów kominowych - zakwalifikowanej do grupowania PKWiU 74.70.15-00.00 - wykonywanej w budynkach budownictwa mieszkaniowego. Ponadto w ww. piśmie pyta Pan czy można dokonać korekty wcześniej wystawionych faktur w przypadku otrzymania interpretacji, że do usług opisanych wyżej należy stosować stawkę podatku w wysokości 7%.

Zgodnie z Pana stanowiskiem, stawką właściwą przy świadczeniu usług klasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 74.70.15-00.00, mimo, że wykonywane są w budynkach mieszkalnych, jest stawka 22%, gdyż usługi te nie należą do kategorii robót budowlanych.

W oparciu o dokonaną analizę stanu prawnego w przedmiotowym zakresie tutejszy organ zauważa:

1. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary (art. 2 pkt 6 ustawy), jak i usługi (art. 8 ust. 3 ustawy) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
Pamiętać należy o tym, iż podobnie do stanu prawnego obowiązującego przed 1.05.2004 r. także obecnie każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji, z uwzględnieniem art. 41 ust. 14 ustawy) oraz prawidłowego jego opodatkowania.

Jednocześnie tutejszy organ stwierdza, iż stawka podatku wynosi 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na mocy przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. ma zastosowanie stawka podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
W związku z powyższym usługi klasyfikowane do grupowania PKWiU 74.70.15-00.00 "Usługi czyszczenia pieców i kominów", świadczone w obiektach budownictwa mieszkaniowego w okresie od 01.05.2004 r. do 31.12.2007 r. podlegają opodatkowaniu według stawki 7%, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy o podatku od towarów i usług.
Podkreślić bowiem należy, iż regulacją ww. przepisów objęte są nie tylko roboty budowlano-montażowe, ale także remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą.
Także usługi kominiarskie polegające na naprawie lub wymianie drzwiczek wycierowych w przewodach kominowych, wymianie kratek wentylacyjnych, przewodów wentylacyjnych, zakładaniu wkładów kominowych chroniących przewody przed działaniem spalin, klasyfikowane według PKWiU do grupowania 45.34.32-00.00 "Roboty instalacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane" (zgodnie z załączona opinią statystyczną wydaną przezUrząd Statystyczny w Łodzi z dnia 04.06.2004 r.), świadczone w obiektach budownictwa mieszkaniowego od dnia 01.05.2004 r. do dnia 31.12.2007 r. podlegają opodatkowaniu według stawki 7%, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy o podatku od towarów i usług.
Natomiast inne usługi kominiarskie, w tym polegające na kontroli drożności przewodów kominowych oraz kontroli stanu technicznego przewodów kominowych oraz wszelkiego rodzaju palenisk i urządzeń grzewczych od dnia 01.05.2004r. podlegają opodatkowaniu według stawki 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

2. Błędy w wystawianych przez podatników fakturach VAT można usunąć poprzez wystawienie faktury korygującej, o której mowa w § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U.Nr 95, poz. 798).

Zgodnie z ust. 1 ww. przepisu fakturę korygującą wystawia się w przypadku, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Faktura korygująca wystawiona w przypadku ww. pomyłek, zawiera w swej treści następujące dane:
1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3, tj.
- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;
- dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym,
3) kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
Ponadto, zgodnie z § 16 ust. 7 ww. rozporządzenia, faktury korygujące powinny zawierać wyraz "KOREKTA" albo wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA".

Jednocześnie tutejszy organ zauważa, iż w analizowanej sytuacji, aby faktura korygująca mogła wywierać po stronie Podatnika określone skutki, jej wystawca musi posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Dopiero posiadanie takiego potwierdzenia pozwala ująć kwoty wynikające z faktury korygującej w ewidencji sprzedaży i deklaracji VAT w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie uznaje przedstawione przez Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj