Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/410/41/2006/Art.14a
z 2 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/410/41/2006/Art.14a
Data
2006.02.02



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
najem
opłata eksploatacyjna


Pytanie podatnika
Z dniem 01,12,2005r podpisałem umowę najmu lokalu z przeznaczeniem na siedzibę firmy i miejsce zamieszkania z kwotą czynszu 800,00 zł/m-c (plus opłaty licznikowe). Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 50% kosztów zwiazanych z czynszem?


P o s t a n o w i e n i e

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, iż;stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 09.12.2005r, uzupełnionego w dniu 17.01.2006r (data wpływu do Urzędu 18.01.2006r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 09.12.2005r oraz pismem uzupełniającym z dnia 17.01.2006r (data wpływu 18.01.2006r) zwrócił się Pan o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. wyjaśnienie czy do kosztów uzyskania przychodów może Pan zaliczyć 50 % kosztów związanych z czynszem – 400,00 zł.

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r – Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz.60 z póżn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art.14a § 2 w/w ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedmiotowego pisma wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług oprogramowania i tworzenia systemów informatycznych. W dniu 01.12.2005r podpisał Pan umowę najmu lokalu z przeznaczeniem na siedzibę firmy i miejsce zamieszkania na kwotę 800,00zł miesięcznie plus opłaty licznikowe.

Koszty utrzymania lokalu, w którym podatnik prowadzi działalność gospodarczą stanowią koszt uzyskania przychodu na zasadach określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Użyty zwrot „w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, iż nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodu. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

W przypadku lokalu wykorzystywanego w oparciu o umowę najmu konieczne jest, aby treść stosownej umowy precyzowała wzajemne obowiązki w zakresie ich pokrywania. Jeżeli na potrzeby działalności wykorzystuje Pan część wynajmowanego lokalu, to kosztem może być część opłat z tytułu czynszu za ten lokal. W takim przypadku wskazane jest rozliczanie kosztów stosownymi proporcjami tj. stosunkiem powierzchni wynajmowanej na potrzeby prowadzonej działalności do ogólnej powierzchni lokalu

Dlatego też, nie można uznać za prawidłową interpretację Pana dotyczącą zaliczenia w koszty działalności gospodarczej 50 % kosztów związanych z czynszem, z uwagi na to, że pracuje Pan w tym lokalu 12-16 godzin i zamieszkiwanie Pana w Warszawie ma bezpośredni związek z charakterem prowadzonej działalności.

W związku z powyższym, organ podatkowy stoi na stanowisku, iż przy ustalaniu wysokości wydatków, o których wyżej mowa zasadnym jest posługiwanie się wskaźnikiem wynikających z następującego obliczenia: stosunek powierzchni wynajmowanej na potrzeby prowadzonej działalności do ogólnej powierzchni lokalu.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że stanowisko zajęte przez Pana we wniosku jest nieprawidłowe i postanawia orzec jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, iż niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika , inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj