Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/470/Z/K/05
z 9 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/470/Z/K/05
Data
2006.01.09



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wyposażenie
zakup towarów


Pytanie podatnika
Podatniczce przyznane zostały jako osoboe bezrobotnej środki finansowe na podjecie działalności gospodarczej, pod warunkiem wydatkowania ich do daty rozpoczecia działalnosci. W zwiazku z czym przed rozpoczęciem działalności gospodarczej podatniczka poniosła wydatki na opłatę czynszu, zakup wyposażenia i towarów handlowych, a także na opłatę za wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w związku z czym pyta, czy może wydatki te zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej - jej zdaniem tak.


Jak wynika ze złożonego wniosku, przed rozpoczęciem działalności gospodarczej poniosła Pani wydatki na opłatę czynszu, zakup wyposażenia i towarów handlowych, a także na opłatę za wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w związku z czym pyta Pani, czy może wydatki te zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej - Pani zdaniem tak.

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - kosztami uzyskania przychodów poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy.Użyty w tym przepisie zwrot "w celu" oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie źródła przychodu.

Zasadniczo każdy wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu (poza przypadkami wyraźnie wskazanymi w art. 23) ustawodawca dopuszcza, jako koszt uzyskania przychodu. Wydatki te jednak mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero po uruchomieniu przez Panią działalności gospodarczej.

W świetle powyższego zakupione przez Panią składniki majątku o wartości nie przekraczającej 3 500,00 zł i okresie używania powyżej 1 roku - mogą być przez Panią zaliczone do środków trwałych, lecz może je Pani uznać za wyposażenie i w oparciu o art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poniesione na ich nabycie wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) przedmiotowe składniki majątkowe, o wartości jednostkowej wyższej niż 1 500,00 zł, powinny zostać wpisane do ewidencji wyposażenia.

Wydatki poniesione na zakup towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych (...) - winny być ujęte w remanencie początkowym - zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 15 grudnia 2000r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 116, poz. 1222 ze zm.) - podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, , (...)

Wydatek związany z udostępnieniem lokalu i opłatą za wpis do ewidencji działalności gospodarczej będzie stanowił koszt uzyskania przychodów z chwilą podjęcia działalności.

Ponadto dodać należy, iż przyznane Pani środki z Funduszu Pracy, jako osobie bezrobotnej na podjecie działalności gospodarczej (tj. przed datą jej faktycznego rozpoczęcia) będą stanowiły przychód z innych źródeł stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9, w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W oparciu o powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew podziela stanowisko przedstawione we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj