Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-44/05/PM
z 11 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-44/05/PM
Data
2006.01.11



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
pożyczka
prowadzenie działalności gospodarczej
umowa pożyczki
usługi finansowe
usługi pośrednictwa
usługi pośrednictwa pieniężnego


Pytanie podatnika
Czy udzialenia pożyczek spółce zagranicznej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w sytuacji przeznaczenia kwoty pożyczki na działalność gospodarczą?


W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej i udziela pożyczek niemieckiej spółce, która również należy do tej grupy kapitałowej. Spółka udziela i planuje udzielać powyższych pożyczek w sytuacji, gdy pozwala jej na to wysokość dysponowanych nadwyżek finansowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu maksymalizacji zysku w formie odsetek od udzielanych pożyczek.

Zagadnienie o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Spółka stoi na stanowisku, że przedmiotowe pożyczki powinny korzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy, gdyż jako usługi pośrednictwa finansowego podlegają podatkowi od towarów i usług oraz , że jako pożyczki udzielane na prowadzenie działalności gospodarczej winny korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 9 pkt 10 lit.g ww. ustawy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki.

Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit.g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zwolnione z podatku są pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

Definicja działalności gospodarczej dla celów podatkowych zawiera ustawa Ordynacja podatkowa, której art. 3 pkt 9 stanowi iż przez działalność gospodarczą rozumie się każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 173 z 2004r. poz. 1807 ze zm.) w art. 1 stanowi, iż reguluje ona podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym należy uznać, iż przepis art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy jedynie sytuacji gdy działalność gospodarcza o której w niej mowa jest wykonywana na na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z faktem, iż spółka prawa niemieckiego wykonuje swoją działalność poza terytorium RP to przedmiotowe umowy pożyczki nie będą korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ponadto Naczelnik tut. Urzędu nie może potwierdzić twierdzenia Spółki, że pożyczki te będą podlegały wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ze względu na fakt, iż są one opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Art. 2 ust 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych mówi, że podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług bądź jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.

Zgodnie z postanowieniami wydanymi przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 15.11.2005r. nr. 1472/RPP1/443-637/05/SS, 1472/RPP1/443-638/05/SS przedmiotowe umowy pożyczek udzielanych na rzecz podmiotu zagranicznego nie będą podlegały przepisom ustawy o podatku od towarów i usług ze względu na fakt, iż miejscem świadczenia przedmiotowej usługi jest terytorium Niemiec. Tego typu transakcje mogą jedynie podlegać opodatkowaniu podobnym w konstrukcji podatkiem od wartości dodanej wg prawa niemieckiego.

W związku z faktem, iż wyłączenie z art. 2 pkt 4 oraz zwolnienie z art. 9 pkt 10 lit g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało w danym przypadku zastosowania, przedmiotowe umowy pożyczek będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 § 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 - tekst jednolity). Podstawą opodatkowania jest kwota lub wartość pożyczki (art. 6 § 1 pkt 7 ww. ustawy), stawka podatku wynosi 2% (art. 7 § 1 pkt 4 ww. ustawy).

Obowiązek zapłaty podatku oraz złożenia deklaracji PCC-1 ciąży solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnej i winien być spełniony w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj