Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/410/440/2005/Art.14a
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/410/440/2005/Art.14a
Data
2005.11.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
błąd
korekta
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów


Pytanie podatnika
Czy mogę dokonywać korekty błędnych zapisów (błędnie przepisana kwota netto z faktury) w dniu stwierdzenia błędu jeśli błąd nie spowodował zmniejszenia podstawy opodatkowania?


P o s t a n o w i e n i e

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./, w związku z Pani wnioskiem z dnia 27.09.2005r (data wpływu do tut. Urzędu 03.10.2005r) o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy wyrażone w odniesieniu do zagadnienia poruszonego w pytaniu nie jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym wniosku z dnia 27.09.2005r /data wpływu do tut. Urzędu 03.10.2005r/ zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedmiotowego pisma wynika, iż z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu art. elektrycznymi opodatkowana jest na zasadach ogólnych.

Odpowiadając na zawarte we wniosku pytanie Nr 1 dotyczące dokonywania korekty błędów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż błędy stwierdzone w zapisach księgowych można korygować przez :skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, przy czym błędny zapis powinien zachować czytelność, dokonana poprawka powinna być podpisana przez osobę, która jej dokonała oraz opatrzona datą jej umieszczenia (błędu wykrytego w zapisie księgowym nie można zamazywać np. korektorem ani usuwać gumką)wprowadzenie do księgi nie wpisanych dowodów lub dowodów zawierających korekty błędnych zapisów; zapisy zmniejszające przychody lub koszty mogą być dokonane ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonymPowyższe uregulowane jest w § 12 ust. 2 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).Konsekwencją poprawienia błędu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po zakończeniu miesiąca i złożeniu deklaracji PIT-5, jest złożenie korekty deklaracji za miesiąc w którym dokonano korekty zapisu, ponieważ dane wynikające z księgi muszą pokrywać się z danymi zawartymi w deklaracji.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że stanowisko zajęte przez Panią we wniosku nie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika , inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj