Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/VI/415-92/05/WR
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/VI/415-92/05/WR
Data
2006.01.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dochód z najmu


Pytanie podatnika
Czy jako osoba fizyczna nie posiadajaca działalności gospodarczej podatnik może rozliczać się z podatku na podstawie art 10 ust 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późń. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.10.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu isposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowei

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że będzie Pan udostępniał swoją stronę internetową, organizatorowi serwisu internetowego, który uruchomił dla użytkowników Program Partnerski, aby zwiększyć liczbę klientów serwisu poprzez wykorzystanie udostępnionej przez uczestników programu partnerskiego powierzchni na stronach www w celu zamieszczenia bannerów, paneli reklamowych lub linków tekstowych propagujących działalność serwisu. Z tytułu udostępnienia powierzchni na stronach www organizator uiszczać będzie na rzecz uczestników programu opłaty.

Pytanie podatnia

Czy jako osoba nie posiadajaca działalności gospodarczej podatnk może rozliczać się z podatku dochodowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podtku dochodowym od osob fizycznych ?

2 Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem wnioskodawcy może opłacać podatek dochodowy z najmu za udostępnienie strony intrenetowej

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Art. 659 § 1 i § 2 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Przedmiotem najmu może być każda rzecz zarówno ruchoma jak i nieruchomość. Może to być także część składowa rzeczy.W wykonaniu umowy musi dojść do wydania rzeczy najemcy.Przedstawiony stan faktyczny posiada znamiona najmu. Zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są :- najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w ty również dzierżawa poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.Natomiast zgodnie z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z zastrzeżeniem art. 14 -16, 17 ust 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że osiągane przez Pana przychody stanowią przychód w myśl art. 10 ust 1 pkt 6.

POUCZENIE

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że osiągane przez Pana przychody stanowią przychód w myśl art. 10 ust 1 pkt 6. Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Na podstawie art.14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art.236 § 2 pkt.1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł i 50 groszy od załącznika zgodnie z art.1 pkt.1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532 ze zm.) uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na odwołaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj