Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UEP-436/7/05/MS
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
UEP-436/7/05/MS
Data
2006.01.04



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
podatek
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
wydatek


Pytanie podatnika
Czy można skorzystać ze zwolnienia warunkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zakupu nieruchomości do celów prowadzonej działalności gospordarczej ze środków uzyskanych w drodze pożyczki?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając w myśl przepisów art.14a §1-4, art. 14b §1 i 2 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie sformułowane w piśmie z dnia 16.11.2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 18.11.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1.12.2005 r. ,

postanawia

wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

W dniu 7.11.2005 r. została zawarta umowa pożyczki w kwocie 300.000,00 zł, którą przeznaczono na zakup nieruchomości do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

2. Przedmiot interpretacji:

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

3. Stanowisko wnioskodawcy:

Podatnik może skorzystać ze zwolnienia warunkowego i nie jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy prawa podatkowego:

- art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.),

- art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ; art. 3 ust. 1 pkt 1; art. 4 pkt 1; art. 5 ust. 1; art. 9 pkt 10 lit. g) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz.399 ze zm.)

W świetle wyżej wymienionych przepisów, dokonuje się oceny prawnej Pana stanowiska i uzasadnia w sposób następujący:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych w świetle unormowania zawartego w art. 1 ust. 1 lit. b), powołanej na wstępie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podlegają co do zasady umowy pożyczki. Obowiązek podatkowy:powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej którą jest m.in. zawarcie umowy pożyczki (art.3 ust. 1 pkt 1 wspomnianej ustawy),

- ciąży na stronach czynności cywilnoprawnej (art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych)

- ciąży na stronach solidarnie (art. 5 ust. 1 cytowanej ustawy).

Od 1 stycznia 2003 roku, ustawodawca w art. 9 pkt 10 lit. g) ustawy, zwolnił od podatku od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczek na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera definicji pojęcia "działalność gospodarcza", jak również nie precyzuje kategorii wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie takiej działalności, dlatego też w ustaleniu tych terminów może być pomocna treść ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. Nr 173 ze zm.) oraz orzecznictwo sądowe.

Zgodnie z art. 2 wskazanej regulacji "Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły."

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w Uchwale 7 Sędziów z dnia 6.12.1991 r., sygn. akt III CZP 117/91 (publik. OSNC 1992/5/65) "działalność gospodarczą wyróżniają pewne specyficzne właściwości, do których należy zaliczyć: 1) zawodowy (a więc stały) charakter, 2) związaną z nim powtarzalność podejmowanych działań, 3) podporządkowanie zasadzie racjonalnego gospodarowania, oraz 4) uczestnictwo w obrocie gospodarczym. Jeżeli chodzi o rodzaje działalności gospodarczej, to można wymienić cztery podstawowe typy, a mianowicie: wytwórczą, budowlaną, handlową i usługową, z zastrzeżeniem jednak, że w ich obrębie możliwe są dalsze wewnętrzne podziały oraz że niewykluczone są inne jeszcze rodzaje działalności gospodarczej."

Z kolei w Uchwale 7 Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 14.05.1998 r. sygn. akt III CZP 12/98 (publik. OSNC 1998/10/151) zwrócono uwagę na różnicę pomiędzy zakresem pojęć "prowadzenie działalności gospodarczej" a "prowadzenie przedsiębiorstwa", bowiem "szerszym co do zakresu jest pojęcie prowadzenie przedsiębiorstwa oraz czynności pozostające w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W obrębie tego pojęcia znajdą się m. in. czynności związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym. W takim związku z "prowadzeniem przedsiębiorstwa" może ewentualnie pozostawać wykonywanie zadania polegającego na utrzymywaniu w stanie gotowości bezczynnych linii produkcyjnych. Tego rodzaju czynności nie pozostają bowiem w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie polegają na uczestnictwie w obrocie gospodarczym, nie prowadzą do wytwarzania dóbr materialnych, a także nie przynoszą żadnego zysku. Nie wykazują zatem cech działań pozostających w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej."

Ponieważ w zapytaniu nie wykazano wprost, jaki jest zakres prowadzonej działalności gospodarczej, to podatnik winien porównać wydatkowane w drodze pożyczki środki z jej zakresem. Przy ocenie tej, szczególną uwagę należy zwrócić na brzmienie przepisu mówiące o pokryciu wydatków związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem działalności gospodarczej. Wskazane jest, aby wydatki te spełniały warunki do uznania ich za koszty uzyskania przychodów lub związane były z zakupem składników majątku dla potrzeb działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 poz. 176 ze zm.) lub ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Ponieważ przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie precyzują w jaki sposób podatnik ma udokumentować poniesione wydatki, zatem należy przyjąć, że będą to wszelkiego rodzaju dokumenty potwierdzające rzeczywiste poniesienie wydatków, w szczególności zaś mogą to być faktury i rachunki.

Przyjmując więc, że nieruchomość będzie przeznaczona na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (zgodnie z informacją zawartą w zapytaniu) to należy uznać, że stanowisko Pana jest słuszne i przedmiotowa czynność (umowa pożyczki) korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 9 pkt 10, lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę  i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 powołanej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj