Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1933/04/CIP
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1933/04/CIP
Data
2004.10.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Szczególne przypadki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
aport
opodatkowanie
osoby zagraniczne
podatek od towarów i usług
spółki handlowe


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zwolnione są od podatku od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika, wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zwolnienie od podatku VAT na podstawie w/w przepisu ma charakter przedmiotowy, a nie podmiotowy, w związku z czym, w ocenie Wnioskodawcy, nie ma znaczenia, czy aport jest wnoszony przez spółkę krajową, czy spółkę państwa członkowskiego.


Stan faktyczny:

W dniu 30 marca 2004r. utworzona została spółka z o.o. prawa polskiego.

Jeden z udziałowców – spółka prawa szwedzkiego - pokrył w całości obejmowane przez siebie udziały w nowoutworzonej spółce poprzez wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) w postaci samochodu ciężarowego, natomiast drugi wspólnik pokrył swoje udziały gotówką. Udziałowiec, właściciel samochodu będącego przedmiotem aportu, jest spółką zarejestrowaną we właściwym urzędzie skarbowym na terytorium Szwecji.

Nowoutworzona spółka prawa polskiego, zarejestrowana jako podatnik VAT – UE, planuje przywieźć do Polski przedmiotowy samochód znajdujący się na terytorium Szwecji w celu wykorzystywania go do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z postanowieniami przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle art. 11 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Z powyższego przepisu wynika, że przemieszczenie własnych towarów przez unijnego podatnika podatku od wartości dodanej na terytorium Polski traktowane jest jak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w kraju. Pomimo tego, że nie wystąpiło przeniesienie prawa do dysponowania towarem na inny podmiot, sama czynność przemieszczenia uznawana jest za opodatkowaną.

Obowiązek opodatkowania aportu osoby zagranicznej wnoszonego do spółki prawa handlowego, znajduje potwierdzenie w art. 88 ust. 3 pkt 4 ustawy. Bowiem zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów u zyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednakże przepis ten nie dotyczy podatku od importu towarów oraz od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowiących wkłady niepieniężne (aporty) do spółek handlowych.

Natomiast zwolnienie na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) nie będzie miało zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym, gdy zagraniczny udziałowiec zapytującego Podatnika wniesie do Spółki krajowej na pokrycie obejmowanych udziałów wkład niepieniężny w postaci samochodu ciężarowego.

Reasumując należy stwierdzić, że w świetle przedstawionych przepisów wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego w przypadku transakcji krajowych korzystają ze zwolnienia o którym mowa w § 8 rozporządzenia, natomiast wewnątrzwspólnotowe nabycie korzysta z możliwości odliczenia na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 pk



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj