Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-3495/KW/05
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-3495/KW/05
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
stawki podatku
stolarka drewniana
stolarka okienna
usługi budowlane
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania usług montażu drzwi i okien.


W dniu 26.08.2005r. do tut. Organu Podatkowego wpłynął wniosek firmy z dnia 26.08.2005r., uzupełniony pismem z dnia 14.11.2005r. (data wpływu 15.11.2005r.), w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług montażu drzwi i okien.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność handlową w zakresie budownictwa, między innymi w zakresie sprzedaży paneli ściennych i podłogowych oraz drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Spółka chciałaby rozszerzyć swoją działalność o świadczenie usług, polegających na montażu drzwi i okien z materiału zakupionego uprzednio przez nią u producenta. Z klientem będącym osobą fizyczną łączyłaby Spółkę umowa o wykonanie robót budowlano - montażowych, polegających na montażu drzwi lub okien. Roboty wykonywane by były w mieszkaniu lub domu klienta. W/w roboty Spółka wykonywałaby sama lub na jej zlecenie inny wyspecjalizowany podmiot.Po wykonaniu usługi wystawiona zostałaby faktura dla klienta za roboty budowlano - montażowe, które uwzględniałyby cenę drzwi lub okien. Zastosowana by była stawka podatku od towarów i usług właściwa dla tego typu robót.

We wniosku Spółka zawarła następujące pytania:

  1. Czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, wykonanie na zlecenie klienta montażu drzwi lub okien z materiału wykonawcy stanowi jedną czynność traktowaną jako roboty budowlano - montażowe i fakturowaną jako taka z zastosowaniem stawki właściwej dla usługi, czy też należy rozdzielić i osobno potraktować sprzedaż towaru i usługę wykonania z niego konkretnego dzieła w przedstawionym stanie faktycznym?
  2. Czy podzielenie wykonania usługi, polegające na zleceniu firmie obcej wykonania samej usługi z dostarczonych jej przez nas materiałów (co nie zmienia jednak faktu, iż w stosunku do klienta pozostaniemy wykonawcami danej usługi budowlano - montażowej, ponieważ to my podpiszemy umowę na wykonanie usługi ze zleceniodawcą) ma znaczenie dla opodatkowania transakcji w podatku od towarów i usług?
  3. Czy prawidłowym jest stosowanie do robót budowlano - montażowych wykonywanych w opisanych powyżej warunkach, czyli z materiałów własnych i dla potrzeb osób fizycznych w ich domach czy mieszkaniach 7% stawki podatku VAT?

Zdaniem Spółki, zawartym we wniosku:

Ad.1. Jeżeli usługi montażowe z zakupionych materiałów wykonywane będą w obiekcie zaliczanym do obiektów budownictwa mieszkaniowego, zdefiniowanych na potrzeby podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, a na powyższą okoliczność zostanie zawarta ze zleceniodawcą umowa cywilnoprawna określająca całościową wycenę usługi - bez wyszczególnienia kosztów materiałów i robocizny, to do całej wartości usługi należy stosować stawkę właściwą ze względu na rodzaj robót, określoną w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) w/w ustawy, tj. 7% stawkę podatku.
Ad.2 Jeżeli usługi montażowe (nawet jeżeli są wykonywane przez podwykonawcę) wykonywane będą w obiekcie zaliczanym do obiektów budownictwa mieszkaniowego, zdefiniowanych na potrzeby podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, a na powyższą okoliczność zostanie zawarta ze zleceniodawcą umowa cywilnoprawna, określająca całościową wycenę usługi - bez wyszczególnienia kosztów materiałów i robocizny, to do całej wartości usługi należy stosować stawkę właściwą ze względu na rodzaj robót, określoną w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a). w/w ustawy, tj. 7% stawkę podatku.
Ad.3. Przez roboty budowlano - montażowe w domach i mieszkaniach osób fizycznych, stosownie do art. 2 pkt 12 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, należy rozumieć roboty wykonywane w budynkach sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wg grupowań: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, 113 - budynki zbiorowego zamieszkania. Tym samym dla zastosowania obniżonej do 7% stawki podatku VAT ma znaczenie nie tylko sam rodzaj wykonywanych prac, ale także zakwalifikowanie obiektu budowlanego, w którym wykonywane są prace, do obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ Podatkowy informuje, że w myśl przepisu art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, zarówno towary jak i usługi, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są dla potrzeb ustawy identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Przy czym należy zauważyć, że obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania wykonywanych czynności pod odpowiedni symbol PKWiU ciąży na podatniku.

Jak wynika z pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi nr OK-5672/KU-5158/2005 z dnia 02.09.2005r., złożonego w tut. Urzędzie przez Spółkę w dniu 18.11.2005r., usługi montażu drzwi i okien przez podmiot niebędący ich producentem klasyfikowane są pod symbolem PKWiU 45.42.11-00.00, jako roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych.

Z kolei w przypadku wykonywania robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 45 "Roboty budowlane", stosuje się obniżoną stawkę podatku od towarów i usług, czyli w wysokości 7%, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, tj. od dnia 01.05.2004r. do dnia 31.12.2007r., na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) powołanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z ust.2 w/w art.146 ustawy rozumie się roboty budowlane, dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast w myśl art. 2 pkt 12 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym w przypadku zawarcia przez Spółkę umowy z klientem na montaż drzwi lub okien z materiałów zakupionych przez Spółkę i stanowiących jej własność, nie ma konieczności odrębnego fakturowania sprzedaży towaru i usługi wykonania z niego konkretnego dzieła. Treść wystawionej faktury powinna wynikać z dokumentów, w tym z zawartych umów, w oparciu o które ją sporządzono. Jednocześnie, przepisy podatkowe nie regulują zasad zawierania umów cywilnoprawnych ani nie mają wpływu na ich treść. Treść umowy cywilnoprawnej jest indywidualną sprawą stron, które ją zawierają i zależy od ich uzgodnień. W przedmiotowej sprawie stronami umowy będą zleceniodawca i zleceniobiorca, którzy umawiają się co do zasad wykonania robót budowlano - montażowych.

Tym samym, jeżeli z klientem zostaje zawarta umowa na wykonanie konkretnej usługi budowlanej, bez wyszczególniania kosztów materiałów i robocizny, to mamy do czynienia z daną usługą budowlaną i ona jest przedmiotem opodatkowania właściwą stawką podatku od towarów i usług.
Bez znaczenia przy tym pozostaje czy usługę budowlaną wykona bezpośrednio sama Spółka czy też zatrudniony przez nią podwykonawca z materiału zakupionego przez Spółkę, gdyż umowa z klientem na wykonanie usługi zawarta będzie przez Spółkę.

Zatem, jeżeli podatnik (czy sam czy przy zatrudnieniu podwykonawcy) montuje stolarkę budowlaną, tj. okna i drzwi, nie pochodzące z jego własnej produkcji, tylko przez niego zakupione i usługi te wykonywane będą w budynkach mieszkalnych, sklasyfikowanych w PKOB pod symbolem 111, 112 lub 113, to ponieważ usługi te należą do robót budowlano-montażowych o symbolu PKWiU 45, prawidłowe jest zastosowanie w okresie 01.05.2004r. - 31.12.2007r. stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%, na podstawie powołanego art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym, tut. Organ Podatkowy podziela stanowisko firmy w przedstawionej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, wiąże jedynie tut. Organ Podatkowy oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj