Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP5/443-8/05/HK/54826
z 1 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP5/443-8/05/HK/54826
Data
2005.08.01



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
gra losowa
loterie
sprzedaż
umowa agencyjna


Pytanie podatnika
Czy świadczenie usług sprzedaży zakładów na gry liczbowe i losów loterii pieniężnych prowadzonych w imieniu i na rzecz Totalizatora Sportowego świadczone na podstawie umowy agencyjnej są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 43. ust. 1 poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w xxx działając na podstawie; 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 06.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza że stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na świadczeniu usług sprzedaży zakładów na gry liczbowe prowadzone przez "Totalizator Sportowy" Sp. z o.o. oraz sprzedaży losów loterii pieniężnych prowadzonej w imieniu i na rzecz "Totalizator Sportowy". Usługi te Wnioskodawca świadczy na podstawie zawartej umowy agencyjnej. Za wykonanie usług Spółka otrzymuje miesięczne wynagrodzenie prowizyjne od obrotu ze sprzedaży zakładów na gry liczbowe oraz losów loterii pieniężnych.

Przedmiot zapytania dotyczy stawki VAT, którą należy opodatkować prowizję z tytułu wykonania umowy agencyjnej w okresie do 31 maja 2005 r. i w okresie po 1 czerwca 2005 r. Podatnik uważa, iż zarówno do 31 maja 2005 r. jak i po 1 czerwca 2005 r. prowizja z tyt. sprzedaży zakładów na gry liczbowe oraz sprzedaży losów loterii pieniężnych prowadzonych w imieniu i na rzecz "Totalizatora Sportowego" jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 43, ust. 1, poz.11 zał. nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (PKWiU 92.71 - usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów).

W ocenie tutejszego Urzędu Skarbowego stanowisko Podatnika nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa podatkowego. Zgodnie z art. 43, ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do wym. ustawy. W poz. 11 zał. nr 4 jako zwolnione od podatku wymieniono usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem PKWiU ex 92 z wyłączeniem ośmiu wymienionych enumeratywnie kategorii usług. W objaśnieniach do tego załącznika znajdowało się zastrzeżenie, że "zwolnienie dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług".

Ponieważ usługi pośrednictwa w sprzedaży gier liczbowych, loterii pieniężnych i zakładów wzajemnych są klasyfikowane jako "usługi rekreacyjne pozostałe", zastrzeżenie to nie ma do nich zastosowania. Tak więc do 31 maja 2005 r. usługi te, zaliczane do grupowania PKWiU 92.71 "usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów" (grupa 92.7 to "usługi rekreacyjne pozostałe"), korzystały ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy.

W wyniku nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz. U. nr 14, poz.113) zmieniła się treść objaśnień do załącznika nr 4 do ustawy poprzez dodanie słowa "i rekreacja", wobec czego także zwolnienie usług związanych z rekreacją zawężono do usług świadczonych wyłącznie przez te podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, a wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Usługi pośrednictwa przy sprzedaży gier liczbowych i loterii pieniężnych na rzecz Totalizatora Sportowego czy też zakładów wzajemnych od 1 czerwca 2005 r. nie korzystają więc już ze zwolnienia przedmiotowego. Świadczone są bowiem w ramach działalności gospodarczej, która ma za cel, co do zasady, systematyczne dążenie do osiągania zysków. Wobec tego usługi te są opodatkowane VAT wg stawki 22% - na podstawie art. 41, ust. 1 ustawy

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj