Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDIII/415-7-3/06
z 30 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIII/415-7-3/06
Data
2006.01.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
ryczałt ewidencjonowany
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 30 listopada 2005r. uzupełnionego dnia 03 stycznia 2006r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ww. Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości, m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z §2 tegoż art. 14a składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 03 stycznia 2006r. stanu faktycznego oraz z dołączonych dokumentów wynika, iż w dniu 17 listopada 1992r. mąż strony zwrócił się do Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej z prośbą o wydanie zezwolenia na dzierżawę terenu pod budowę pawilonu handlowego. Zgodę taką uzyskał, podpisując 18 grudnia 1992r. umowę o dzierżawę terenu należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej na okres 40 lat. Budowę pawilonu zlecono Przedsiębiorstwu Budowlanemu Sp. z o.o., za którą podatnicy zapłacili z własnych środków finansowych.

W dniu 22 czerwca 1998r. strona rozpoczęła w przedmiotowym lokalu prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży kwiatów opodatkowanej zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, którą zlikwidowała w dniu 01 listopada 2005r.
Natomiast w dniu 18 listopada 2005r. strona dokonała, w imieniu własnym i męża, sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, które to prawo strony nabyły w drodze umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z dnia 10 listopada 2005r. Właścicielką budynku, w którym znajduje się przedmiotowy lokal użytkowy jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa. Działka na której wybudowano ww. budynek jest również w wieczystym użytkowaniu spółdzielni.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie strona twierdzi, iż do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym uważa, że w tym wypadku można skorzystać ze zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości, deklarując, że uzyskany ze sprzedaży przychód przeznaczy w ciągu dwóch lat na własne cele mieszkaniowe. Podatnik zastosował się do tej interpretacji i w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży lokalu, złożył w tut. organie podatkowym oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowego lokalu przychodu na własne cele mieszkaniowe.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, że powyższe stanowisko nie jest prawidłowe.

W myśl przepisów art. 12 ust. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144 poz. 930 ze zmianami), w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:

  1. środkami trwałymi;
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, jest niższa niż 1500 zł.
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
    - ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w pkt 2 oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, nieujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej - bez względu na okres ich nabycia - stosuje się przepisy art. 28 ust. 1 i ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.

Z treści art. 28 ust. 1 i ust. 2 (zdanie pierwsze) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, zaś podatek od tego przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Wyrażony przez stronę w piśmie pogląd nie jest trafny, gdyż w tej sytuacji nie ma zastosowania ust. 2 a art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dający możliwość przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego na własne cele mieszkaniowe i tym samym ewentualnego zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym uzyskanego przychodu, bowiem wcześniej cytowany przepis art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stanowi, że zastosowanie mają jedynie ust. 1 i ust. 2 - zdanie pierwsze art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym przychód ze sprzedaży przedmiotowego lokalu będzie opodatkowany w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Ryczałt od tego przychodu zgodnie z art. 12 ust. 10b w związku z art. 21 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym płatny jest bez wezwania, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, czyli w przypadku strony termin upłynął 20 grudnia 2005r.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ponadto w myśl przepisów art. 14b § 1 i § 2 ww. Ordynacji podatkowej nie jest dla podatnika wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla podatnika i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Zgodnie z art. 14a § 4 na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art. 236 § 2 pkt 1 wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.
Zgodnie z przepisem art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj