Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 1-262/-116004-/122/04
z 3 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 1-262/-116004-/122/04
Data
2004.09.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
kurator sądowy
opodatkowanie
wystawienie faktury
zarządzanie nieruchomością


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki w podatku od towarów i usług należy opodatkować usługi świadczone przez kuratora sądowego wyznaczonego postanowieniem sądowym na zarządcę nieruchomości w związku z toczącym się postępowaniem w sprawie zniesienia współwłasności?
Czy faktury winny być wystawiane imieniem kuratora czy też imieniem współwłaściciela nieruchomości?


Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 25 czerwca 2004 r. (data wpływu do tut. urzędu 08 lipca 2004 r., braki formalne uzupełnione: 06 sierpnia 2004 r.), uprzejmie informuje.

Czynności wykonywane przez zarządcę nieruchomościami są realizowane w ramach działalności gospodarczej współwłaścicieli nieruchomości i na ich rachunek lecz w wyniku decyzji zarządczych i rozporządzających wykonywanych przez zarządcę, który firmuje je własnym nazwiskiem. W dalszym ciągu w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług podatnikami pozostają współwłaściciele nieruchomości. Decyzje zarządcze podejmuje jednak zarządca nieruchomości i są one realizowane w ramach działalności gospodarczej współwłaścicieli nieruchomości, bowiem wywierają one skutek w ich sferze praw i obowiązków. Konsekwencje majątkowe podjętych przez zarządcę nieruchomości czynności (zarachowania zysku bądź straty) ponosić będą współwłaściciele nieruchomości.

Zarząd obejmuje czynności związane z prawidłowym prowadzeniem spraw dotyczących powierzonego majątku, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa podatkowego. Jeżeli zarządca dokonuje czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT w imieniu i na rzecz podatnika podatku od towarów i usług, to obowiązany jest dokumentować taką czynność w sposób wymagany przepisami prawa (w szczególności dotyczącymi wystawiania faktur). Jednakże rozliczenia dokonuje w imieniu i na rzecz współwłaścicieli nieruchomości.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w 2003 r. a ukształtowanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) w zakresie dokumentowania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zarejestrowany podatnik wykonujący czynności opodatkowane tym podatkiem, posiadający numer NIP, wystawia faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży, które powinny zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy. Powołany przepis § 35 cytowanego rozporządzenia zawiera minimum danych, które winna zawierać faktura. Z powyższego wynika, że na fakturze obowiązkowo winno się oznaczyć strony - sprzedawcę i nabywcę. Zarządca nieruchomością jest jedynie - wystawcą faktury. Prawidłowa faktura dokumentująca czynności zarządcze nieruchomością winna wskazywać jako sprzedawcę właściciela/współwłaściciela nieruchomości, zaś zarządcę, ewentualnie, jako wystawcę faktury. W związku z powyższym zarządca nieruchomością jako wystawca faktury dokonuje czynności technicznej wystawienia faktury za sprzedawcę. Na fakturze jako sprzedawca winien być oznaczony podmiot faktycznie dokonujący sprzedaży. Z uwagi na to, że jest trzech współwłaścicieli nieruchomości (podatników) na udokumentowanie dokonanej przez nich sprzedaży, winny być wystawione niezależnie od siebie trzy dokumenty.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego pragnie zauważyć, że zgodnie z art. 14a § 1 w związku z art. 13 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, odpowiedzi na pisemne zapytanie podatnika w jego indywidualnych sprawach, udziela się zgodnie z właściwością miejscową. Indywidualną sprawą w Pana przypadku może być prawidłowość wystawienia przez Pana faktur (załączonych do pisma), a nie prawa pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony u innego podatnika.

Kwestia dokonania odliczenia podatku naliczonego przez współwłaścicielkę nieruchomości, o której pisze Pan w swoim piśmie na podstawie tak wystawionych faktur jak załączone, może być rozpatrywana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego miejscowo dla podatniczki, po wystąpieniu przesz nią z formalnym zapytaniem na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 03.09.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj