Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II/443/35/04/KH
z 2 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II/443/35/04/KH
Data
2004.09.02



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
przelew wierzytelności
stawki podatku
wierzytelność


Pytanie podatnika
Jaka stawkę VAT należy zastosować do czynności polegających na dokonywaniu przeniesienia (przelewu) własnych wierztelności na firmy specjalizujące się w windykacji długów?
Czy czynności o których mowa powyżej z uwagi na fakt, że wystepują 3 - 4 razy do roku (w ciągu roku) i stanowią około 0,6% obrotu Spółki można uznać za czynność sporadyczną w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie znak: (...) z dnia 09.07.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, doręczone dnia 13.07.2004 r. kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotem zapytania Spółki jest rozstrzygnięcie następujących kwestii:
1) Jaką stawkę VAT należy zastosować do czynności polegających na dokonywaniu przeniesienia (przelewu) własnych wierzytelności na firmy specjalizujące się w windykacji długów?
2) Czy czynności o których mowa powyżej z uwagi na fakt, że występują 3 - 4 razy w ciągu roku i stanowią około 0,6% obrotu Spółki można uznać za "czynność sporadyczną" w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT?

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że dokonuje on okresowo sprzedaży własnych trudno ściągalnych wierzytelności z tytułu dostaw ciepła firmom, które specjalizują się w windykacji długów. Sprzedaż tych wierzytelności dokumentowana jest odpowiednią umową „cesji wierzytelności”, a uzgodniona należność z tytułutej sprzedaży - z reguły niższa od wartości wierzytelności - przekazywana jest na konto bankowe Spółki po podpisaniu umowy.
Zdaniem Podatnika sprzedaż własnych wierzytelności powinna być zwolniona z podatku od towarów i usług, bo ponowne jej opodatkowanie to jednocześnie podwójne opodatkowanie jednej usługi; po raz pierwszy jako dostawa energii i po raz drugi jako sprzedaż wierzytelności.
Traktując sprzedaż wierzytelności jako usługę finansową zwolnioną z VAT, Podatnik stoi na stanowisku, że przy obliczaniu struktury sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem należy takie transakcje wyłączyć z obrotu zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) jako czynności sporadyczne, albowiem występują 3 - 4 razy w ciągu roku i stanowią około 0,6% obrotu Spółki.

Odpowiadając na powyższe zapytania Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, że:

Ad. 1) Stanowisko Podatnika jest uzasadnione przepisami podatkowymi.W sytuacji opisanej we wniosku, dokonanie przelewu (przeniesienia) własnych wierzytelności na firmy windykacyjne nie będzie stanowić czynności o której mowa w art. 5 - (tzn. nie będzie usługą w rozumieniu klasyfikacji PKWiU ) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) - to Spółka będzie nabywcą usług, a podmiotami świadczącymi te usługi będą firmy windykacyjne.Dlatego też firmy windykacyjne - mają obowiązek wystawić Spółce faktury na kwotę prowizji i opodatkować ww. usługę stawką podatku VAT w wysokości 22%, co wynika z regulacji ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. tj. poz. 3 pkt 5 załącznika nr 4 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1, która wyłącza ze zwolnienia od podatku od towarów i usług usługi ściągania długów, o których mowa w przedmiotowym wniosku.
Ad. 2) Odpowiadając na powyższe zapytanie, należy wskazać, że zgodnie z dyspozycją art. 90 ust. 6 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. do obrotu wyliczanego dla celów ustalania proporcji sprzedaży nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług pośrednictwa finansowego wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3 w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.W związku z faktem, że ustawodawca nie zdefiniował w sposób jednoznaczny w cytowanej ustawie pojęcia „sporadyczny” zasadnym jest w tym względzie odwołanie się do rozumienia tego terminu w powszechnym języku polskim. I tak w Słowniku języka polskiego pod. red. M. Szymczaka, PWN Warszawa 1981, tom III str. 297 termin "sporadyczny" tłumaczony jest jako: zjawiający się, występujący rzadko, od czasu do czasu, nieregularnie. W kontekście wyjaśnień zawartych w ww. źródle należy stwierdzić, iż za sporadyczne należy uznać takie transakcje, które są wykonywane rzadko w stosunku do zasadniczej działalności podatnika.

Jeżeli zatem przedmiot działalności Podatnika nie jest związany z usługami pośrednictwa finansowego można uznać zaistniałe w ciągu roku (3 - 4 krotne) transakcje jako sporadyczne.
Wobec wyżej wymienionych okoliczności stanowisko Podatnika należy uznać na prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj