Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-950/04/CIP/01
z 27 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-950/04/CIP/01
Data
2004.07.27



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
miejsce świadczenia usług
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
usługi spedycji międzynarodowej
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
1. Czy Spółka w wystawionej fakturze VAT za usługę określoną w art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2) słusznie wydziela część świadczonej usługi która jest wykonywana na terenie kraju i opodatkowuje ją stawką VAT 0% oraz część świadczonej usługi, która jest wykonywana poza terytorium kraju i nie opodatkowuje jej powołując się na art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy?
2. Czy słusznie Spółka ustalając proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2-4 ww. ustawy traktuje cały obrót osiągnięty z tytułu świadczenia usług pośrednictwa i spedycji międzynarodowej wykonywanych na terenie kraju, jak również wykonywanych poza terytorium kraju – jako obrót w związku z którym przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego?
3. Czy słusznie Spółka w wykonaniu przepisu art. 87 ust. 1 do 4 wykaże w deklaracji VAT-7 do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni nadwyżkę podatku naliczonego nad podatkiem należnym w wysokości do 22% sumy obrotu opodatkowanego stawką VAT 0% i obrotu nie podlegającego opodatkowaniu, o którym mowa w pytaniu 1 (wykazując każdorazowo we wniosku obrót o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1)?


Stan faktyczny:

Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług świadczącym usługi spedycji, przede wszystkim na potrzeby ładunków handlu międzynarodowego i wewnątrzunijnego.

W przedstawionych powyżej pytaniach zawarte jest jednocześnie stanowisko Podatnika.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad.1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepis art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT ustanawia stawkę podatku w wysokości 0% w odniesieniu do usług transportu międzynarodowego.

Pojęcie usług transportu międzynarodowego zostało zdefiniowane w art. 83 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług i jest to m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (Polski) do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski), jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (Polski).

Do usług transportu międzynarodowego należą również na podstawie art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy – usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2 tegoż przepisu.

Miejsce świadczenia usług transportu międzynarodowego towarów ustalane jest w oparciu o zasady ogólne określone w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy, czyli jest to miejsce gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości. Usługa transportu międzynarodowego opodatkowana jest więc odpowiednio do odcinka trasy przebiegającego w Polsce według stawki 0%. Dla skorzystania ze stawki 0% podatnik powinien posiadać dokumenty stanowiące dowód świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów, wymienione w art. 83 ust.5 pkt 1 którymi, w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora jest list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim oraz fakturę wystawioną przez przewoźnika (spedytora).

Reasumując, świadczone przez Podatnika usługi spedycji międzynarodowej jako usługi transportu międzynarodowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% - w części usługi wykonywanej na terytorium Polski, pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów, natomiast odcinek zagraniczny pozostanie poza zakresem polskiego podatku VAT, co wynika z miejsca świadczenia usługi.

Ad. 2

Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Art. 90 ust. 1 ustawy stanowi, iż w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik ma obowiązek odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.

Podatnik – w sytuacji gdy nie ma możliwości wyodrębnienia ww. kwot podatku naliczonego związanego z określonymi czynnościami – ma prawo pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 2).

Proporcję tą, zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, w całkowitym obrocie.

W przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym całość obrotu ( z tytułu usług transportu międzynarodowego wykonywanych na terytorium kraju oraz poza terytorium kraju) należy traktować jako obrót, w związku z którym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.

Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabywane usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Ad. 3

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zasadniczym terminem zwrotu, określonym w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, jest termin 60-dniowy, liczony od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Podatnik może ubiegać się o bezpośredni zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni w następujących sytuacjach:

  • w przypadku nabycia towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji – do wysokości nie wyższej od kwoty stanowiącej wysokość kwoty podatku naliczonego od nabycia towarów i usług, które są zaliczane przez podatnika do tych środków, bądź,
  • w przypadku gdy podatnik wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu stawkami niższymi niż 22% - w wysokości stanowiącej 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż podstawowa.

Pozostała część nadwyżki podatku naliczonego nad należnym również może zostać zwrócona podatnikowi, przy czym, zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy, zwrot tej pozostałej części nastąpi w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.

Natomiast w myśl art. 87 ust. 4 pkt 2, na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy.

W ocenie tut. Organu podatnik ma prawo do wykazania do zwrotu bezpośredniego w terminie 60 dni całości podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym nie ma potrzeby pomnożenia wartości transakcji z tytułu usług wykonywanych poza terytorium kraju przez podstawową stawkę podatku VAT; nie należy bowiem liczyć limitu zwrotu, gdyż podatnikowi przysługuje prawo zwrotu podatku w całości w terminie 60 dni na podstawie art. 87 ust.4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj