Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PP IV/443-131/05
z 16 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP IV/443-131/05
Data
2006.01.16



Autor
Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
samochód używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż w 2005r. samochodu używanego zakupionego w lutym 2004r. podlega zwolnieniu z podatku VAt na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, stwierdza że stanowiskoPodatnika, przedstawione we wniosku z dnia 19.10.2005 roku (wpływ do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 21.10.2005 roku), uzupełnionym pismem z dnia 09.12.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży oraz przekazania na cele osobiste podatnika samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych nabytych w miesiącu lutym 2004r. jest nieprawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 21.10.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek podatnika z dnia 19.10.2005r., uzupełniony pismem z dnia 09.12.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z brzmieniem art. 14 a § 1 w/cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że:

  • w lutym 2004r. został zakupiony na firmę samochód ciężarowy, posiadający homologację (według aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o podatku VAT jest to samochód osobowy), podatek VAT został odliczony w bieżącej deklaracji VAT-7. Obecnie firma zamierza sprzedać samochód.
  • w lutym 2004r. został zakupiony na firmę samochód ciężarowy, posiadający homologację (według aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o podatku VAT jest to samochód osobowy), podatek VAT został odliczony w całości. W miesiącu grudniu 2005r. samochód zostanie przekazany na cele osobiste podatnika.

W ocenie podatnika zarówno sprzedaż jak i przekazanie przedmiotowych samochodów na cele osobiste podatnika będzie zwolniona z podatku VAT na § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zwolnienie dotyczy podatników, którym przy nabyciu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 3 i 5, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. Moment dostawy przypada na czas obowiązywania w/w przepisów prawnych, dlatego podatnika powinny obowiązywać te przepisy niezależnie od tego, czy samochód został nabyty za czasów obowiązywania tzw. "starej ustawy" czy za czasów obowiązywania ustawy z dnia 11 marca 2004r. Podatnik prosi o udzielenie odpowiedzi, czy przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Przepis art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika (...).

Z powyższych przepisów wynika, że przekazanie samochodu na cele osobiste podatnika należy traktować na równi z dostawą towaru. W myśl art. art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Definicje towarów używanych, o których mowa w w/w art. 43 ust. 1 pkt 2, zawiera przepis art. 43 ust. 2 przywoływanej ustawy o VAT. W punkcie 2 regulacji stanowi się, iż przez towary używane, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT stosuje się zatem, jeżeli w stosunku do towarów podlegających dostawie nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy, przy ich nabyciu, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. A zarazem okres używania przez podatnika dokonującego dostawy tych towarów wyniósł co najmniej pół roku (rzeczy ruchome).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnikowi przysługiwało prawo (i z prawa tego skorzystał) do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia w/w samochodów. Jednocześnie przedmiotowe samochody podatnik używał ponad 6 miesięcy. Oznacza to zatem, że warunek wymieniony w przywoływanym art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, uprawniający do zastosowania zwolnienia nie został przez Podatnika spełniony. Zatem sprzedaż samochodów używanych jak i przekazanie samochodów używanych na cele osobiste, w zaprezentowanych przez Podatnika sytuacjach, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy podatkowej, podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22 %.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż przywołana przez podatnika w podaniu regulacja, zawarta w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), nie będzie miała w przedstawionej sytuacji zastosowania. Stosownie bowiem do w/w przepisu zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 przywoływanej ustawy podatkowej. Podatnik przy dostawie samochodów spełniających cechy towaru używanego, nie nabył w świetle w/w przepisu uprawnień do zwolnienia z opodatkowania, bowiem z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów, skorzystał na mocy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) a nie na podstawie przepisów art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj