Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
USPP/A/94/06
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPP/A/94/06
Data
2006.01.23



Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
deklaracja kwartalna
deklaracja podatkowa
doradca podatkowy
pełnomocnictwo


Pytanie podatnika
Czy doradca podatkowy ma prawo do podpisywania deklaracji podatkowych VAT-7, VAT-7K oraz VAT-UE na podstawie pełnomocnictwa do podpisywania ww. deklaracji udzielonego przez podatnika?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie stwierdza, że stanowisko Pani - przedstawione we wniosku bez daty, który wpłynął w dniu 10.11.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie prawa doradcy podatkowego do podpisywania deklaracji podatkowych VAT-7, VAT-7K oraz VAT-UE na podstawie pełnomocnictwa do podpisywania ww. deklaracji udzielonego przez podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.11.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pani M., będąca doradcą podatkowym, w ramach udzielonych przez podatników pełnomocnictw, posiada również upoważnienie do sporządzania, podpisywania i składania w ich imieniu i na ich rzecz deklaracji podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług.

Zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 5 lipca 1996r. o doradztwie podatkowym (t.j. Dz. U. z 2002r. nr 9, poz. 86 z późn. zm.) czynności doradztwa podatkowego obejmują sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielania im pomocy w tym zakresie.

W związku z powyższym Strona sformułowała zapytanie:

Czy na podstawie ww. upoważnienia zawartego w udzielonych pełnomocnictwach może podpisywać deklaracje: VAT-7, VAT-7K, VAT-UE?

Zdaniem Strony przepisy podatkowe nie wykluczają możliwości podpisywania przez ustanowionego pełnomocnika deklaracji podatkowych VAT i w związku z powyższym na podstawie udzielonego pełnomocnictwa doradca podatkowy ma możliwość podpisywania ww. dokumentów urzędowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie uznaje stanowisko Pani za prawidłowe wskazując, co następuje.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Z przepisu art. 99 ust. 2 ustawy o VAT wynika, że mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej, oraz podatnicy, o których mowa w art. 43 ust. 3, wykonujący wyłącznie czynności wymienione w tym przepisie, mogą również składać deklaracje podatkowe o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa (art. 99 ust. 3 ustawy o VAT).

Deklaracje te składane są według ustalonego wzoru określonego w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie delegacji ustawowych.

Zgodnie z brzmieniem art. 100 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, zwane dalej "informacjami podsumowującymi", za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:

  1. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,
  2. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Wzór deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. nr 185, poz. 1545). Deklaracje VAT-7 i VAT-7K w poz. 68 zawierają zapisy"podpis i (pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika".

Wzór deklaracji VAT-UE określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 października 2005r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów (Dz. U. z 2005r. nr 201, poz. 1665). Deklaracja VATUE w poz. 25 zawiera zapis"podpis i (pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika".

Wobec powyższego deklaracje VAT-7, VAT-7K oraz VAT-UE podpisuje podatnik lub osoba reprezentująca podatnika, którą może być m.in. doradca podatkowy, jeżeli z treści udzielonego pełnomocnictwa wynika upoważnienie do podpisywania przedmiotowych deklaracji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i z uwagi na powyższe interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania przedmiotowego postanowienia.

Jednocześnie informujemy, iż pozostałe kwestie zawarte w przedmiotowym wniosku, który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 10.11.2005r. zostaną rozpatrzone odrębnymi postanowieniami.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj